Několik let musel snášet teror od svého syna například osmdesátiletý senior. Dvaapadesátiletý muž do svého otce, který se navíc pohybuje jen pomocí francouzských holí, strkal, zamykal ho doma a kradl mu peníze. „Šestnáctkrát mu dokonce vzal televizi, kterou pak zastavil, aby mohl mít peníze na alkohol. Protože se jeho agresivní chování vůči otci stupňovalo a trvalo již delší dobu, muže jsme proto vykázali z domu. Navíc jsme podali návrh soudu, aby toto vykázání prodloužil na rok,“ sdělil vedoucí policejního územního odboru vnější služby Bronislav Šabršula. Dodal, že nezdárný syn nyní podstupuje protialkoholní léč­bu.

V březnu kriminalisté pomáhali staré ženě, kterou tyranizoval její třiatřicetiletý syn. „Muž své matce vyhrožoval, že ji zabije. U výpovědi dokonce uvedl, že ji to všechno vrátí takovým způsobem, že tomu nikdo neuvěří,“ konstatovala policistka Eva Krystýnová.

Podle ní nejsou agresory jen muži, ale i ženy. „Měli jsme tu jeden případ, kdy čtyřiačtyřicetiletá žena vyhrožovala a psychicky týrala bývalou manželku svého nynějšího partnera. Žena se po rozvodu neměla kam odstěhovat, a tak spolu žijí všichni tři v jednom bytě. Agresivita ženy se však stupňovala, takže jsme nakonec museli přikročit k jejímu vykázání,“ sdělila dále policistka.

Policie kontroluje, zda se násilník nevrátil

Podle policistů se domácí násilí velmi špatně odhaluje. „Oběti o tom nemluví, často chování agresorů omlouvají. Jsou plaché. Je tedy těžké rozpoznat, zda jde o hádku nebo už o domácí násilí. Proto mají naše hlídky k dispozici složky s radami, jak rozpoznat domácí násilí i kdy mohou přikročit k vykázání. Každý takový krok je totiž velký zásah do soukromí lidí,“ vysvětlil Šabršula.

Pokud policisté nakonec k vykázání přistoupí, nesmí se násilník vrátit domů deset dnů. „Máme dokonce povinnost se za tři dny s rodinou spojit a zeptat se jí, zda jí vykázaný člověk nevyhrožuje či se nepokoušel vrátit domů. Pokud ano, hrozilo by mu trestní stíhání za maření výkonu úředního rozhodnutí,“ přiblížil dále Šabršula.

Ale ani vykázání násilníci nejsou vyhozeni na ulici. „Hlídky mají u sebe seznam zařízení, se kterými máme dohodu, že tyto lidi v případě jejich zájmu ubytují,“ sdělil vedoucí.

Zlínská policie se rovněž zapojila do projektu proti tomuto druhu násilí. Brzy se objeví na toaletách v nemocnicích, ordinacích ženských lékařů, kadeřnictvích, kosmetikách letáky, které vysvětlují pojem domácí násilí. Obsahuje rovněž i důležité kontakty.

„Kabinky na WC byly pro distribuci plakátů vybrány záměrně. Jde totiž o to, aby žena mohla zcela v soukromí zamyslet se nad tím, zda potřebuje pomoc odborníků a případně měla možnost opsat si kontaktní telefony na odborníky,“ vysvětlila policejní mluvčí Jana Bartíková.