Statistiku uživatelů drog sleduje organizace Agarta, která od roku 2005 sdružuje lidi se zájmem o problematiku drogových závislostí, jejich prevenci a osvětu. Přesnější čísla drogově závislých se nedají odhadnout.

„Dostane se k nám jen část těch, kteří překonají práh a využijí naši službu. Spousta zůstává v anonymitě a my o nich nevíme,“ vysvětlil ředitel organizace Jakub Olšák.

Problémoví uživatelé drog jsou takoví, kteří berou tvrdší drogy typu pervitin, nebo heroin dlouhodobě, nebo nitrožilně.

„Takových může být velmi hrubým odhadem jen ve Vsetíně kolem osmdesáti,“ vypočítal Olšák.

Počet uživatelů už po několik let stagnuje.

„Rozdíl je kolem plus minus dvou desítek lidí ročně. Ale registrujeme výkyvy během roku,“ doplnil Olšák s tím, že v sezoně například někteří zkouší surové opium z makových polí, nebo nové léky, které se objeví na trhu.

Mezi nejvíce rozšířenou drogu na Valašsku patří pervitin, který je finančně nejdostupnější.

Bere ho téměř tři čtvrtiny uživatelů.

Drogově závislých je méně než závislých na alkoholu, ale průběh chování po užití je stejný.

„Ovlivněná osoba vyčnívá svým chováním. Když usoudíme, že by dotyčný mohl být pod vlivem drog, podrobíme ho testu. Pak se většinou převáží do Kroměříže na protialkoholní,“ popsal průběh zásahu strážník Městské policie Vsetín Petr Kubica.

Narkomani jsou často pachateli krádeží.

Na drogy shánějí peníze nelegální cestou.

„U lidí, kteří užívají návykové látky registrujeme také trestné činy spojené s řízením motorových vozidel a také trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání,“ informoval policejní mluvčí Vladislav Malcharczik.

Policisté výrobu i distribuci drog sledují.

„Přesná čísla varen a pěstíren nemohu poskytnout, ale řádově jich je několik do roka,“ doplnil Malcharczik.

Připomněl poslední případ z minulého týdne, kdy policie obvinila třicetiletého muže ze Vsetínska. Už od roku 2014 prodával pervitin, za což mu hrozí až pětileté vězení.