„Slyšel jsem to z několika stran. Lidi, včetně mě, se zlobí na to, co se stalo. Je to šlendrián a trest za to musí rozhodně padnout," řekl rozhořčeně Meziříčan Jaromír Tomana.

Obdobného názoru je také další obyvatel města František Bláha. „Tvrdí se ledacos. Jediné, na čem se lidé zatím shodnou je, že život těm dřevinám nikdo už nevrátí. A to je velká škoda. V případě místa, kde se tak stalo, pak dvojnásobná," vyjádřil se.

O soudním řešení, o němž hovoří část valašskomeziříčské veřejnosti, ale nic neví ředitelka festivalu Milada Borovičková. „Slyším to od vás poprvé. Je to pro mě šokující informace. S vedením města jsme v kontaktu a o ničem takovém nevím," řekla překvapená Milada Borovičková.

Podle ní při přípravě festivalu skutečně k poničení několika stromů a dalších dřevin došlo.

„Souviselo to se stavbou hlediště," poznamenala ředitelka. Pořadatelé chtěli způsobenou škodu ihned napravit. Zamýšleli okamžitě vysadit nové dřeviny. „Město to ale odmítlo s tím, že zatím neví, co s tím prostorem bude dál, a že se domluvíme na dalším postupu později," řekla šéfka festivalu.

Na meziříčské radnici se prozatím mluví o správním řízení. „Nejsem si ale vědom toho, že někdo na zastupitelstvu mluvil o podání trestního oznámení," poznamenal místostarosta Josef Vrátník (KDU-ČSL).

Podle Josefa Vrátníka město spolu s organizátory festivalu hledá možnosti, jak situaci řešit. „Nemyslím si ale, že to skončí u soudu," konstatoval.

Svolení měli

Jeho slova potvrdil také starosta města Robert Stržínek (ANO). „Ani já, ani nikdo z mého blízkého okolí trestní oznámení nepodal," tvrdí starosta.

Radní nicméně nechali vypracovat znalecký posudek na způsobenou škodu. Znalec ji vypočítal na 31 066 korun.

V každém případě už nyní vedení města ukázalo prst na viníka celé „kauzy".

Stromy totiž organizátoři festivalu pokáceli se svolením ředitele Kulturního zařízení (KZ) města Valašské Meziříčí Romana Štěrby. Podle představitelů města totiž k tomu neměl oprávnění. Radní proto řediteli KZ zkrátili odměny. „Mohu to jen potvrdit. Víc se k tomu vyjadřovat nebudu," poznamenal Roman Štěrba.

Poničeno bylo- Nízký živý plot buxusu (krušpánku). Plot tvoří souvislý pás oddělující trávník od chodníku. Pořadatelé tu vyřezali půlmetrové pásy pro umístění opěrné železné konstrukce hlediště.
- Dva zdravé dvanáctileté tisy Taxus Baccata s průměrem kmene dvacet centimetrů.
- Škoda 31066 korun.