V pozici obžalovaných stanulo před soudem hned pět lidí – Roman Mikula, Stanislav Matocha a bratři Ondřej a Jan Macíkovi, všichni ze Vsetína, a také Magdaléna Janeková z Růžďky.

Způsobená škoda dosáhla několik stovek tisíc korun. Kromě majetkové trestné činnosti, se měla pětice obžalovaných navíc zaplést také s drogami, konkrétně s přechováváním a užíváním pervitinu. Nyní jim v případě prokázání viny hrozí tresty v délce od jednoho až do osmi let.

Vybírali prý hlavně rekreační chaty

Podle obžaloby se povedená parta zaměřovala zejména na vykrádání chat a rekreačních objektů a domů na území celého Vsetínska. Několikrát zamířili také na Zlínsko, Kroměřížsko či Novojičínsko. Většinou se soustředili na věci, které bylo možné bez větších problémů odnést či odvézt vozem. Zajímalo je například nářadí, elektronika či oblečení. Pokud se jim podařilo lup prodat, o utržené peníze se dělili.

Prokazování jednotlivých vloupání a krádeží a dokazování viny si však zřejmě vyžádá několik dalších líčení. „Samotný soudní spis k těmto případům má téměř tři tisíce stránek, poškozených je několik desítek a musíme vyslechnout na sedmdesát svědků. Při dnešním jednání stihneme jen vyslechnout všechny obžalované,“ přiblížil rozsáhlost kauzy předseda senátu Miroslav Tomáštík.

Šéf bandy vyšplhal pro lup na stožár

Nejaktivnějším z celé party byl podle obžaloby pětatřicetiletý Roman Mikula, který už byl v minulosti jedenkrát podmínečně odsouzený za výrobu pervitinu.

Včera se také před soudním senátem přiznal k účasti na drtivé většině činů, ze kterých byl obviněn. Přihlásil se například i ke kuriózní krádeži v Růždce, kde si pro lup vyšplhal na osmnáct metrů vysoký stožár. „Ostatní ani nevěděli, že tady budu krást. Bylo to v zimě a oni čekali v autě. Vylezl jsem na sloup a odmontoval z něj potenciometr,“ líčil riskantní podnik Mikula. U řady případů figurovalo jen jeho jméno, u mnoha dalších mu ale různou měrou vypomáhali ostatní členové party.

Stanislav Matocha a bratři Macíkovi se na některých podíleli aktivně, Magdaléna Janeková plnila spíše roli řidičky a čekávala na ostatní v autě.

Po vyslechnutí všech obžalovaných soudce Miroslav Tomáštík v pondělí soudní líčení ukončil.

Soud bude pokračovat 27. a 30. dubna výslechy svědků. Všichni obžalovaní jsou stíháni na svobodě. Soudce včera propustil domů také Romana Mikulu, který byl jako jediný ve vazbě. „Nesdílíme obavu, že by se chtěl vyhýbat řízení, proto jsme jej propustili na svobodu,“ odůvodnil Tomáštík.

Petr Bareš z Okresního státního zastupitelství potvrdil, že u dvou obžalovaných překročila údajná způsobená škoda půl milionu korun. „Proto byli zařazeni do trestní sazby dva až osm let vězení,“ prozradil Bareš. „Ostatní tři spadají do sazby jeden až pět let vězení,“ dodal Bareš.