Čtyřiačtyřicetiletý muž měl předloni v létě v těžké opilosti rozbít o jednoho muže půllitr a druhého bodnout nožem těsně vedle srdce. Olomoucký soud, k němuž se muž odvolal, ale dnes rozhodl, že to bylo jen těžké ublížení na zdraví.

Oba incidenty se odehrály v bytě Čokavcovy družky.

Několik dnů před tím muž trávil ve Valašském Meziříčí na festivalu Gulášfest, kde celou dobu řádně holdoval alkoholu. V silné opilosti se tak dostal i do bytu své družky, kde bylo několik dalších lidí. Tam se během odpoledne strhla mezi Čokavcem a jeho známým hádka. Ta skončila tím, že Čokavec praštil muže lahví od piva do obličeje.

Střepy mu jenom shodou okolností neporanily oko. O několik hodin se muž znovu pohádal, zase s jiným známým. Ten bohužel dopadl o poznání hůř. Čokavec jej totiž bodl kuchyňským nožem. Jen o vlásek minul srdce.

„Je to jen souhrn dohadů a smyšlenek, na kterých se nedá stavět trestní odpovědnost,“ tvrdil před soudem Vsetíňan. Jeho známé podle něj mohl napadnout kdokoliv z dalších lidí, kteří v bytě byli.

Prý většinu party v bytě prospal. A to nejenom kvůli své opilosti, ale i proto, že byl ovlivněný diazepamem. Ten údajně našel v bundě, s níž se vracel z festivalu.

Jeho tvrzení ale neuvěřil ani krajský soud a ani vrchní. Nicméně mu dal výrazně nižší trest. „To proto, že se podle nás nedopustil pokusu o vraždu. Nebyl prokázaný úmysl, že obžalovaný chtěl skutečně muže zabít. Proto jsme mu i snížili trest a zůstal ve věznici s ostrahou. Tohoto trestného činu se totiž dopustil v podmínce, kterou dostal za lehké ublížení na zdraví. Evidentně má tedy muž sklony páchat násilnou trestnou činnost, která u něj graduje,“ vysvětlil mluvčí olomouckého soudu Petr Angyalossy.

Čokavec se musí rovněž podle rozsudku krajského soudu podrobit protialkoholní léčbě. Podle znalců je totiž v pokročilém stádiu alkoholismu.