Další kauza spojená s nelegálním obchodováním s nezdaněným lihem bratří Březinových se včera projednávala u zlínského krajského soudu. Před senátem stanula čtveřice obžalovaných, obžalovaná současně byla i jedna firma.

Soud jim kladl za vinu, že v letech 2007 až 2012 spolupracovali s bratry Březinovými tak, že vystavovali fiktivní faktury za nedodané zboží – autokosmetiku, kterou jim údajně „dodávala“ společnost Morávia Chem jednatele Radka Menšíka, ale kterou fakticky ovládal Radek Březina. Tím měli napomoci k úniku daně více než dvě miliardy korun.

Za trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby hrozilo čtveřici ve složení jedné ženy a tří mužů až několikaleté vězení. Všichni však odešli od soudu s podmíněným trestem odnětí svobody tři roky s odkladem na pět let a s peněžitými tresty. Společnost byla zrušena, navíc si všichni vyslechli také zákaz činnosti. Proti rozsudku se všichni také svorně vzdali práva na odvolání, státní zástupce Robert Henzel si však vzala lhůtu na odvolání. Rozsudek tak není pravomocný.

Všichni obžalovaní svou vinu u soudu doznali, většina z nich se hájila tím, že netušili, jaká bude z jejich činnosti způsobená škoda. Tvrdili, že nevěděli, že pomáhají bratrům Březinovým v jejich „obchodech“ s lihem. Svých skutků litovali.

„Jejich trestná činnost spočívala v tom, že pro organizovanou zločineckou skupinu řízenou Radkem Březinou vystavovali fiktivní daňové doklady, kterými skupina zakrývala skutečné nakládání s nezdaněným lihem. Vykazovali to, jako kdyby se vyráběly výrobky autokosmetiky, na které se měl tento líh zdenaturovat, ale on ve skutečnosti tímto procesem neprošel, vyráběly se z něj alkoholické nápoje a tímto se zkracovala daň.

„Účetně to vykazovali, jako by toto zboží odebírali, tyto autokosmetické výrobky se ale nikdy nevyrobily,“ vysvětlil proces krácení daně touto skupinou státní zástupce Robert Henzel.

Podle něj se zde jednalo o opravdu velký rozsah způsobené škody. Šlo o pravidelné dodávky kamionů, jednou i dvakrát měsíčně. „Byly to tisíce litrů lihu, které se tímto způsobem zakryly,“ doplnil žalobce s tím, že celá operace byla vymyšlena, aby se následně operace vykazovaly tak, že přijeli odběratelé, které si zboží (fiktivní) rozebrali. Jejich odběr byl podložen jen paragony, aby tyto fiktivní odběry byly nedohledatelné. Podle žalobce bylo také zjištěno, že skupina Radka Březiny obžalovaným dokonce dávala peníze na to, aby dorovnali daňové rozdíly.