Podle obžaloby letos na jaře v rožnovské místní části Hážovice nezvládl ve vysoké rychlosti řízení osobního vozu BMW a na chodníku srazil teprve třináctiletou dívku. Děvče několik hodin po nehodě vážným zraněním podlehlo v brněnské nemocnici.

Mladému řidiči za usmrcení z nedbalosti hrozí až šestileté vězení. Pozůstalí navíc požadují odškodnění ve výši devíti milionů korun.

Celý případ kromě toho provází podezření, že obžalovaný se účastnil tajných závodů, které se údajně na Rožnovsku konaly. To by krkolomnou jízdu Hážovicemi mohlo vysvětlit. Podle vsetínského státního zástupce Petra Bareše se však toto podezření jen těžko podaří prokázat.

Tragická nehoda se stala 11. března tohoto roku krátce po sedmnácté hodině. „Obžalovaný nepřizpůsobil rychlost jízdy dopravně technickému stavu komunikace a současně bezdůvodně překročil nejvyšší povolenou rychlost v obci," přečetl z obžaloby státní zástupce Bareš.

Z vypracovaného znaleckého posudku podle Petra Bareše vyplývá, že obžalovaný Lukáš Holub jel v době nehody rychlostí okolo 110 kilometrů v hodině. „Nezvládl řízení automobilu a uvedl jej do smyku, ve kterém vyjel vpravo mimo vozovku. Zde narazil do vzrostlého stromu a betonového sloupu elektrického vedení," uvedl dále Petr Bareš.

Silný náraz odhodil auto zpět přes silnici až na protilehlý chodník u rodinného domu. Přesně do míst, kde právě procházela třináctiletá dívka. Přes veškerou snahu lékařů čtyři hodiny po nehodě podlehla velmi vážným zraněním.

„Obžalovaný z nedbalosti způsobil smrt a takový čin spáchal, protože porušil důležitou povinnost uloženou mu podle zákona. Tím se dopustil přečinu usmrcení z nedbalosti," řekl Petr Bareš. Podle trestního zákoníku za to hrozí jeden až šest let za mřížemi.

Obžalovaný Lukáš Holub svou vinu na nehodě nepopíral. „Chtěl bych hned na začátku říct, že je mi strašně líto, že se taková událost vůbec stala. Vůbec se to nemělo stát. Jsem si vědom svojí chyby," řekl hned na úvod své obhajoby.

Když líčil osudné okamžiky letošního jara, neměl daleko k slzám. Stejně jako někteří z pozůstalých v jednací síni.

„Jel jsem z práce domů, nějakou dobu jsem pak byl doma. Potom jsem se domluvil s kamarádem, že jej vyzvednu u křížku v Hážovicích," vyprávěl obžalovaný řidič.

Podle jeho verze poté jeli s kamarádem směrem k Hážovicím. Na osudném místě se obžalovaný Lukáš Holub údajně snažil vyhnout štěrku na pravém okraji vozovky. Jel proto spíše u středové čáry.

„V protisměru přijíždělo auto, já jsem se ho lekl a řízení jsem strhl doprava. Přišel náraz. Pamatuji si stromy, betonový sloup. Auto se odmrštilo na druhou stranu k rodinnému domu," líčil obžalovaný. Dodal, že si neuvědomil, že jede příliš rychle. Totéž tvrdil také jeho spolujezdec, který byl u soudu v roli svědka.

Z nehody vyvázl obžalovaný jen s oděrkou, spolujezdec bez zranění. „Byli jsme v šoku. Až když jsme vystoupili, slyšel nějakého pána, jak křičí z okna, že pod autem leží nějaká malá holčička," dodal obžalovaný Lukáš Holub. Na místo nehody se seběhli lidé. Obžalovaný se podle svých slov ještě za asistence lékaře, který byl shodou okolností také poblíž, pokoušel zraněnou dívku oživovat.

Obžalovaný Lukáš Holub u soudu uvedl, že BMW s třílitrovým obsahem motoru, si pořídil před rokem díky půjčce od otce, kterou nyní pravidelně splácí. S BMW najezdil asi čtyři tisíce kilometrů. Celkem pak za volantem osobních vozů ujel podle svých slov do třiceti tisíc kilometrů.

Soudce Miroslava Tomáštíka i zástupce poškozených zajímalo, proč jel tak vysokou rychlostí. „Bylo to kvůli mojí blbé mladické nerozvážnosti," odvětil obžalovaný.

Na dotazy zmocněnce pozůstalých obžalovaný připustil, že auto je mimo jiné vybavené antiradarem a také to, že při některých jízdách používal kameru a cesty si zaznamenával. Popřel však, že by tomu tak bylo i v den nehody.

Nicméně podle státního zástupce Petra Bareše záznamy z kamery ve voze prokazují, že minimálně ve dvou dalších případech obžalovaný v obci vysoce překročil rychlost. Jednou jel 78 kilometrů v hodině, jednou dokonce 99 kilometrů v hodině.

Zmocněnec pozůstalé rodiny ve čtvrtek u soudu oznámil, že pozůstalí budou žádat finanční odškodnění.

„Uplatňují dva typy nároků. Jednak nemajetkovou újmu v souvislosti s úmrtím blízké osoby a jednak škodu majetkovou," potvrdil u soudu zmocněnec rodiny. Upozornil, že právní úprava občanského zákoníku nestanovuje, jak dospět k adekvátní částce náhrady za zmařený život.

„Navíc je zřejmé, že škoda či újma vzniklá v této věci je prakticky nenahraditelná," zdůraznil obhájce pozůstalých.

Odkázal však na nález Nejvyššího soudu, který v souvislosti s vážnými újmami na zdraví stanovuje ve své aktuální metodice pomyslnou hodnotu lidského života na deset milionů korun.

„Je to jediné vodítko, ze kterého můžeme vycházet. V kontextu této metodiky moji klienti, tedy rodiče a druhá dcera, uplatňují každý z nich zvlášť a samostatně částku tři miliony korun," řekl zmocněnec. Požadované odškodnění tak včetně majetkové škody mírně přesahuje částku devíti milionů korun.

Konečný verdikt ve čtvrtek u soudu nepadl. Předseda senátu Miroslav Tomáštík další soudní líčení odročil na 30. října. Podle něj je v celém případu potřeba vyslechnout na dvě desítky svědků. Ve čtvrtek bylo předvoláno jen osm z nich. Prostor dostanou také soudní znalci.

Související Rožnované vyzývají policisty, aby ve městě kontrolovali rychlost vozidelTřináctiletou dívku v Hážovicích srazilo auto. Zemřela v brněnské nemocnici