Za zabití mu původně hrozil trest od tří do deseti let. Podle soudu však obžalovaný jednal v nutné obraně ze strachu o vlastní život. Střílel legálně drženou zbraní.

„Pan Sobotka vzal svou zbraň, přiložil na nejméně šťastné místo a vystřelil. Jednání poškozeného je však třeba hodnotit jako útok. Obžalovaný nemohl dýchat, bál se o svůj život, zvolil obranu, která vedla ke smrti útočícího člověka. V situaci, kdy se obávám o svůj život, nelze obranu tohoto typu označit za zcela nepřiměřenou,“ vysvětlil úterní verdikt soudce Martin Lýsek.

Ilustrační foto.
Nešlo o vraždu, ale ani o sebeobranu. Střelce navrhli obžalovat ze zabití

K rozhodnutí přispěly také vypracované posudky znalců, podle nichž obžalovaný muž jednal v akutní stresové situaci. Rozsudek ještě není pravomocný, zmocněnec pozůstalých a žalobce si ponechali zákonnou lhůtu na odvolání.

PŘILOŽIL ZBRAŇ K HRUDNÍKU A VYSTŘELIL

Tragédie se odehrála vloni 6. října navečer v hospodě u hřiště v zuberské městské části Staré Zubří. Sled nešťastných událostí, na jehož konci třeskl smrtící výstřel, spustila hádka servírky s jedním z hostů, který odmítal zaplatit útratu. Milan Sobotka se do sporu zapojil a při následné potyčce s mužem oba upadli.

„Poškozený jej přitom zalehl. Obviněnému, který v tu chvíli ležel na zádech, se podařilo vyprostit paži a dostat se k připnuté ledvince s revolverem. Vytáhl zbraň, přiložil ji k hrudníku muže a vystřelil,“ připomněl státní zástupce Jakub Grmela, který přitom sám navrhoval zproštění obžaloby. Podle něj byl obžalovaný v silně stresové situaci, kdy předpokládal ohrožení života a podle toho také jednal.

Ilustrační foto.
Přejetý, pobodaný či udušený? Kriminalisté vyšetřují smrt muže v Ratiboři

Strachem o život argumentoval před soudem také sám obžalovaný. Uvedl, že zbraň použil v zoufalství. O rok staršího muže, kterého viděl poprvé v životě, si prý všiml, až když se začal přít s hospodskou, s níž si Sobotka povídal u stolu.

„Hádali se o penězích, začali na sebe křičet, situace už byla vyhrocená. Postavil jsem se a v tom okamžiku přistoupil muž ke mně a dal mi prudkou ránu do krku,“ vypověděl obžalovaný, který je dlouholetým členem střeleckého klubu.

JE MI TO LÍTO, NECHTĚL JSEM NIKOHO ZABÍT

Po obdržené ráně se podle vlastních slov začal dusit.

„Celého mě zalehl, lapal jsem po dechu,“ popisoval. Podařilo se mu však vyprostit pravou ruku a z ledvinky na zádech vytáhnout zbraň.

„Nechtěl jsem ji použít. Lapal jsem ale v tu chvíli po dechu, přestal jsem vidět, ta situace byla strašná. Měl jsem strach, že mě ten člověk zabije,“ líčil Sobotka s tím, že nakonec vystřelil.

„Nechtěl jsem nikoho zabít,“ dodal.

Obžalovaného se zastala i hospodská. Podle ní byl zabitý muž agresivní a Sobotku chytil za krk. Také ostatní svědci obžalovaného označili za nekonfliktního člověka. Muž, který nebyl dosud nikdy trestán, se pozůstalým oběti omluvil.

„Je mi to strašně líto,“ řekl.

Ilustrační foto
Střelba po autobusu MDH ve Vsetíně? Policisté ji zatím nepotvrdili

Za tragédii označil smutnou událost už dříve starosta města Zubří Lubomír Vaculín.

„Hned na začátku jsme říkali, že pro obě rodiny, kterých se událost dotýká, je to velké neštěstí,“ řekl před časem Deníku. Výsledek úterního líčení komentoval jen stručně.

„Rozhodnutí soudu respektujeme,“ řekl.

OBA MUŽI BYLI SILNĚ PODNAPILÍ

Policisté původně Milana Sobotku krátce po činu obvinili nejprve z vraždy a podali návrh na jeho vzetí do vazby. To však státní zástupce odmítl a rozhodl o jeho propuštění na svobodu s tím, že zahájení trestního řízení bylo předčasné.

Kriminalisté se poté téměř rok zabývali vyšetřováním všech okolností střelby a navrhli střelce obžalovat ze zabití. V průběhu vyšetřování zadali několik znaleckých posudků z oboru zdravotnictví, psychologie, psychiatrie a z oboru kriminalistiky. Uvedli také, že oba muži byli v době incidentu silně pod vlivem alkoholu.

„Podle znaleckého posudku měli v krvi kolem dvou promile,“ řekla před časem krajská policejní mluvčí Lenka Javorková. Znalci se však shodli, že požití alkoholu nemělo v případě obžalovaného na akutní stresovou situaci takový vliv. Sobotka si prý vzal zbraň do hospody proto, že pobývá sám na chatě.

Redakcí oslovený jiný držitel zbrojního průkazu a zbraně I. P. z Valašského Meziříčí (redakce jeho plné jméno zná, ale vyhověla přání zachovat anonymitu) rozhodnutí olomouckého krajského soudu nezpochybňuje, pozastavil se však právě nad alkoholem v krvi obžalovaného.

Ilustrační foto.
V hospodě v Zubří se střílelo. Na místě zůstal jeden mrtvý

„Zda se jednalo o nutnou obranu nebo ne, to mi nepřísluší hodnotit. V každém případě já, jako legální držitel zbraně, bych určitě nepil, kdybych měl u sebe pistoli,“ komentoval Meziříčan.

Sám u sebe také nosí zbraň, v určitých případech by ale podle vlastních slov udělal výjimku.

„Pokud se s kamarády domluvíme, že zajdeme do hospody na pivko, nebudu si s sebou brát bouchačku,“ ujistil.