Podle policistů tak v podstatě pokračuje dlouhodobý trend. Za stejné období loňského roku museli nedobrovolně opustit domácnost čtyři násilníci. Celkem vloni policisté sáhli k institutu vykázání v devětadvaceti případech.

Z letošních šesti událostí se jedenkrát jednalo o sourozence, v jednom případě napadal syn svou matku a čtyřikrát šlo o manželské páry.

A nezůstalo jen u násilí fyzického. „V obci na Vsetínsku letos kolegové řešili případ žárlivého dvaačtyřicetiletého muže, který podezříval z nevěry svou o devět let mladší partnerku," připomněla policejní mluvčí Lenka Javorková. Manžel byl vůči své ženě násilnický už několik let. Zpravidla ji bil, když byl opilý. Tentokrát ale zvolil jiný způsob trýznění.

Vyhrožoval ženě sebevraždou

„Začal vyhrožovat sebevraždou. Dvakrát vzal svou ženu do dílny, kde měl připravenou smyčku a ženě tvrdil, že se v noci oběsí," vylíčila Lenka Javorková.

Kromě toho také hrozil, že ženě ublíží nožem. Psychický nátlak manželku přiměl přivolat policisty. Ti muže vykázali z domu. Později skončil v psychiatrické léčebně.

Doslova v boj o život se zase v lednu změnila hádka mezi dospělými sourozenci na Hornolidečsku.

Opilý čtyřiadvacetiletý mladík hodil po své o rok starší sestře nůž. K jejímu štěstí zasáhl a rozřezal pouze mikinu, kterou měla na sobě. A rozbil sklo ve dveřích.

Vyděšená žena utekla do koupelny, kam ji bratr pronásledoval opět s nožem.

„Chvíli se o něj dokonce přetahovali. Nakonec se jí podařilo bratrovi nůž vyrazit z ruky, utéct a přivolat policii," připomněla dramatické chvíle Javorková.

Útočník skončil v poutech a v cele. Vyšlo najevo, že nenapadl své blízké poprvé. Dříve zaútočil i na svoji matku.

Policisté mají v podobných případech oprávnění vykázat násilníka na deset dnů z domu. Oběť, většinou se jedná o ženu, může požádat i o prodloužení. O něm rozhoduje soud a vykázání lze protáhnout až na jeden rok.

Pokud agresor vykázání poruší, dopouští se přestupku a hrozí mu pokuta. „Pokud je poruší opakovaně nebo zvlášť závažně, například znovu zaútočí, jde již o trestný čin s trestní sazbou až tři roky," upozornila Lenka Javorková.

Institut vykázání mohou policisté používat od ledna 2007. Vloni jej v celorepublikovém měřítku využili v 1405 případech. Muži zákona přivolaní do domácnosti vždy zjišťují, zda se skutečně jedná o domácí násilí. Takové, které je soustavné, stupňuje se a jsou jasně rozdělené role. Tedy útočníkem je jen jedna strana, nejedná se o takzvanou „italskou domácnost".

Kdo váhá, trpí zbytečně dlouho

Policisté také případy oznamují a konzultují s intervenčními centry, která obětem domácího násilí poskytují pomoc. Podle tamních pracovníků by lidé neměli s kontaktováním policie či center váhat. „V praxi je to ale individuální. Většinou trvá velmi dlouho, než týraná osoba případ ohlásí," uznala už dříve Jarmila Hasoňová z Centra poradenství pro rodinné a partnerské vztahy, které má ve Zlínském kraji hned čtyři pobočky. Jedna z nich sídlí od poloviny roku 2012 v budově polikliniky ve Vsetíně. Impulzem ke zkontaktovaní policie či centra většinou bývá až velmi brutální útok či hrozby ublížení dětem nebo rodičům. „Do té doby týraní lidé snášejí útrapy. Bojí se například výhrůžek partnera, že je připraví o děti či byt a podobně," přiblížila Hasoňová.

Týrání může skončit tragicky

Dlouho neohlášené případy ale mohou skončit rodinnou tragédií. Jedna taková se odehrála před rokem ve Velkých Karlovicích. Desítky let snášeného ponižování a týrání skončily zabitím, když třiasedmdesátiletá žena svého manžela tyrana ubodala nožem. V říjnu odešla od olomouckého krajského soudu s pětiletou podmínkou. Původní obžalobu z vraždy, za kterou jí hrozilo až osmnáctileté vězení, totiž soud překvalifikoval na zabití. „Znalci potvrdili, že psychické týrání dosahovalo až mimořádné úrovně," zdůvodnil rozsudek soudce Vladimír Hendrych.