Blažek se při vloupáních provinil ještě poškozováním cizí věci. „Mimo to také mařil výkon úředního rozhodnutí, protože se pohyboval v okrese Vsetín, ač mu to již dříve na čtyři roky zakázal soud,“ doplnil výčet soudce Matocha.

Všech dvacet pět vloupání stihl Ladislav Blažek od poloviny září loňského roku do letošního února. Stopy po jeho návštěvách nacházeli chataři v Kateřinicích, Hutisku, Viganticích, Hrachovci či Podlesí a v řadě případů také v Rajnochovicích. „Do objektů se dostával zpravidla poté, co nalezeným kamenem nebo jiným předmětem rozbil některé z oken,“ popsal soudce Matocha.

V chatách a chalupách jej zajímaly především potraviny, oblečení a alkohol, který mnohdy přímo na místě také zkonzumoval. „Výjimkou byla v jednom případě motorová pila, kterou později v hospodě prodal za tři tisíce korun,“ doplnil soudce. V objektech také většinou přespával. Zlodějskému řádění nakonec učinil přítrž sám, když se dobrovolně udal na policii.

Podle vsetínské policejní mluvčí Ludmily Brousilové však měli kriminalisté chataře v hledáčku již od loňského roku. „Byl už v minulosti za majetkovou trestnou činnost čtyřikrát odsouzen. Policisté jej eskortovali do vazební věznice,“ připomněla Brousilová.

Naposledy si Blažek odpykával osmnáctiměsíční trest za sedm jiných vloupání ve věznici ve Slavkově. Na svobodu se dostal v červenci loňského roku, tedy jen dva měsíce před tím, než začal chaty vykrádat nanovo.

Podle soudce Jaromíra Matochy je to důkaz, že Blažek je nenapravitelný recidivista. Jeho trestní rejstřík čítá už jedenáct záznamů. Nyní k nim přibude další. Recidivista Blažek se u soudu hájil svou tíživou sociální situací. „Je to těžké, když přijdete z vězení, nemáte kam jít, nikdo vám nepomůže. Navíc jste bez peněz a máte hlad,“ líčil obžalovaný Ladislav Blažek.

Vsetínský soud mu mohl uložit trest od šesti měsíců do tří let. Právě vzhledem k opakovanému překračování zákona nakonec soudce Matocha zvolil trest na samé horní hranici trestní sazby. Navíc odsouzenému na tři roky zakázal pobyt v okrese Kroměříž, kde se odehrála velká část vloupání. Zákaz pobytu ve vsetínském okrese stále trvá.

Pondělní rozsudek ještě není pravomocný. Ladislav Blažek si ponechal zákonnou osmidenní lhůtu na odvolání. Přítomná státní zástupkyně se práva na odvolání vzdala, protože verdikt soudu odpovídal jejímu návrhu o trestu.