Chce dosáhnout toho, aby strážníci mohli pokutovat přímo na místě mladistvé ve věku od patnácti do osmnácti let, které přistihnou pod vlivem alkoholu. Podobnou možnost by uvítali i strážníci v jiných městech. Současné zákony dovolují postihnout pouze toho, kdo mladým lidem alkohol prodá nebo poskytne. Podle šéfa rožnovských strážníků to ale nestačí.

„Dnešní mladiství jsou si velice dobře vědomi toho, že je nemůžeme nijak postihnout, i když je nachytáme opilé,“ řekl Daniel Vašut. Strážníci si v drtivé většině takových případů vyslechnou pouze nejrůznější výmluvy nebo i posměšky. „Nejčastěji nám opilé děti tvrdí, že už si nepamatují, kdo jim alkohol dal, že láhev někde našly a podobně,“ přiblížil Vašut.

Případy, kdy strážci pořádku na opilé děti narazí, se přitom neustále množí. Naprostá většina z nich skončí pouze pohovorem s pracovníky odboru sociálně právní ochrany dětí za přítomnosti rodičů. „Chybí tady strašák v podobě pokuty, který by podle mého názoru velké procento mladistvých od popíjení alkoholu odradil,“ byl přesvědčen Vašut.

„Pokud někdo sedne za volant a nemá řidičák, dostane tučnou pokutu, protože nemá právo řídit. Mladiství pijí alkohol, ačkoliv jim ještě není osmnáct let a zůstávají bez postihu,“ přidal další argument pro změnu současné legislativy Vašut. Snaha šéfa rožnovských strážníků zaujala jeho kolegu ve stejné pozici ve Vsetíně. „Určitě by to stálo za zváženou a já bych takovou změnu zákona podporoval,“ nechal se slyšet ředitel vsetínské městské policie Nikolaj Martinák.

Co se ale politické aktivity v otázce změny stávajících předpisů týče, byl skeptický. „Obávám se, že se nebude vůle se tím zabývat,“ netajil se Martinák. Podle jeho slov tak strážníkům ve Vsetíně zůstává jen jediná možnost, jak mladistvé opilce postihnout a pokutovat. „Můžeme jim uložit peněžní trest jedině tehdy, pokud je přistihneme při popíjení alkoholu na místech, kde to ve Vsetíně zakazuje platná městská vyhláška,“ vylíčil Martinák.