Jeden z mužů zůstal viset zraněný a zaklíněný v padákovém postroji na stromě ve výšce okolo 15 metrů. Sice při vědomí, nicméně sám nebyl schopen dostat se na zem, ani určit svoji polohu. Druhý z mužů z tandemu se také zranil, byl otřesen a dezorientovaný. Na zem se mu dostat podařilo, ale zmateně a bez znalosti terénu se vypravil do místních lesů…

Takový byl scénář rozsáhlého taktického cvičení zaměřeného na pátrání po pohřešovaných, kterého se od čtvrtečního rána v lesích na katastrech jmenovaných obcí účastnilo bezmála sedmdesát hasičů, policistů a záchranářů.

„Do pátrací akce se aktivně zapojil i vrtulník Letecké služby Police České republiky, na místě byly hlídky pořádkové policie, kriminalisté, policisté na koních, policejní psovodi se služebními psy či zástupci valašskomeziříčské městské policie,“ doplnil výčet policejní mluvčí Petr Jaroš.

Hasiči ze šesti jednotek zasahují ve čtvrtek 19. května 2022 u požáru v lese v Hutisku-Solanci.
K požáru na pasece jelo šest jednotek. Hasičům ve svahu praskaly hadice

Pád paraglidisty byl oznámen na tísňovou linku 112 Krajského operačního a informačního střediska hasičského záchranného sboru. Hned poté se rozjelo pátrání po zraněných.

„Hasiči u takovéto události plní mnoho úkolů. Patří mezi ně zbudování zázemí štábu velitele zásahu. Dále zajištění záchrany pilota paraglidingu, které provádí hasiči z lezeckého družstva vycvičení k záchraně lidí z výšek. V tomto případě museli záchranáři muže bezpečně snést ze stromu na zem,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

K dalším úkolům při podobné události patří podle mluvčí zajištění dostatečného množství sil a prostředků pro pátrací akci.

Výbuch domu v Loučce.
Podezřelý z výbuchu v Loučce je stále v nemocnici. Policie čeká na posudky

„Účastní se jí nejen profesionální hasiči, ale ve velké míře dobrovolní hasiči z okolních obcí. V okamžiku nálezu zraněných jim hasiči poskytnou první předlékařskou pomoc a transportují je do místa, kde se nachází posádka zdravotnické záchranné služby,“ popsala Javoříková.

Důležitým úkolem je i zorganizování dopravy pro zasahující složky ve špatně dostupném terénu či vytvoření spojení mezi jednotlivými složkami.

Cílem velkého cvičení pod taktovkou policie bylo ověřit a natrénovat taktické postupy při záchraně pohřešovaných lidí při pátrací akci. V terénu pomáhal i vrtulník.

"Hasiči - lezci cvičili záchranu osob ve výšce a nad volnou hloubkou,“ doplnila Javoříková. Akce skončila půl hodiny po poledni.