.Zaměstnancům a vedení školy se v tomto případě podařilo včas viníky odhalit a s šikanou se vypořádat už v zárodku. „Hlavními aktéry byli dva žáci sedmé třídy,“ prozradil ředitel školy v Hutisku Miloslav Fajkus.

Oba darebáci znepříjemňovali úvodní rok ve škole prvňáčkům, na pokoji nenechali ani žáky druhých tříd. Podle ředitele školy se však jejich počínání nedá označit přímo za šikanu. „Myslím, že je to příliš silné slovo. Ti dva kluci spíše jen předváděli jakousi svoji nadřazenost nad prvňáky a druháky. Na fyzické násilí nikdy nedošlo,“ vylíčil Fajkus.

Miloslav Fajkus si provinilce zavolal na pohovor do ředitelny, ke kterému přizval také psycholožku. Podle jeho slov je v tomto případě částečně na vině také rodina. „Ti kluci si nemají doma s kým promluvit. Pro tuto chvíli se nám ovšem podařilo problém vyřešit,“ poukázal Fajkus s tím, že jeden z dvojice žáků sedmé třídy skočil v Dětském diagnostickém ústavu ve Svatém kopečku u Olomouce.

Podle starosty Hutiska-Solance Vladimíra Petružely měli mladíci prsty také ve výtržnostech, které v nedávné době obyvatele obce trápily. „Těch výrostků byla celá parta,“ řekl Petružela. Na svědomí měli mladí darebáci nejspíš petardy v popelnicích, rozbitá světla a žárovky na vánočním stromku či ničení školního a obecního majetku v okolí školy, či na výletišti. „Podle posledních zpráv od policie už je ale v tuto chvíli klid,“ poznamenal Petružela.

Šikanování může být v řadě případů kvalifikováno jako trestný čin. V případě školy v Hutisku však policisté dávají za pravdu řediteli školy. „Ve této konkrétní základní škole jsme neřešili nic, co by vykazovalo znaky šikany či co by naplňovalo skutkovou podstatu trestného činu,“ potvrdila vsetínská policejní mluvčí Ludmila Brousilová.

Podle jejích slov se navíc policisté ve škole zaměřovali na předcházení šikaně. „Dělali jsme například preventivní besedy,“ připomněla Brousilová.

Muži v uniformách také dohlížejí na přechod pro chodce v blízkosti školy. Podle ředitele školy Miloslava Fajkuse má jejich přítomnost pozitivní dopad také na některé školáky, kterým není zatěžko například před školou pokuřovat.