„Dva cizinci, z nichž ani jeden ještě nemá osmnáct let, se rozhodli, že utečou z domu. Mají totiž problémy s prospěchem ve škole a tak se domnívali, že pro jejich rodiče bude menší trápení, když nebudou doma,“ vylíčila mluvčí vsetínské policie Lenka Javorková.

V úterý ráno odešli do školy. Místo toho však odjeli do České republiky. Nejprve autobusem, poté vlakem. Večer dorazili do Vsetína. Byla už tma a měli hlad. V jedné z restaurací si dali čaj a polévku a přemýšleli, kde přespí. Nakonec noc strávili na lavičce u místního hřbitova. Ráno šli na kakao a začalo je napadat, že jejich matky mají asi o ně starost. Přemýšleli, jak to udělat, aby se dostali domů a rodiče se na ně nezlobili. „Napadlo je, že si způsobí zranění a půjdou se nechat ošetřit do nemocnice, kde uvedou, že byli přepadeni,“ přiblížila Javorková.

Jeden z chlapců si kamenem způsobil zranění na noze a druhý si pěstí udělal bouli pod okem. Nakonec usoudili, že do nemocnice nepůjdou a zavolají domů, že je někdo přepadl a ukradl jim peníze. Jeden z chlapců zavolal z telefonní budky matce, se kterou se domluvil, že pro ně přijede.Poté šli na vlakové nádraží. Všiml si jich však policista, který po nich požadoval doklady k prokázání totožnosti. Protože doklady neměli, následovali policistu na policejní služebnu. „Tam oba svorně tvrdili, že je večer přepadli nějací kluci s kapucemi na hlavě, zbili je a odcizili jim peníze,“ vylíčila policejní mluví.

Případ si převzali kriminalisté, kterým kluci zpočátku rovněž tvrdili, že je někdo přepadl. „Zkušení kolegové chlapce dlouze vyslýchali a ptali se na podrobnosti přepadení. Při profesionálně vedeném výslechu se chlapci nakonec přiznali, že si loupež vymysleli,“ popsala Javorková. Pro kluky, kteří svého jednání nakonec velmi litovali, si večer přijeli rodiče.V takovýchto případech policie zvažuje případné trestní stíhání pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizích práv.