Že se jedná o rysici Lauru, se podařilo zjistit porovnáním se snímky z fotopastí, které mělo k dispozici Hnutí DUHA. Rysice v době úhynu s sebou vodila dvě koťata. Zda se jim podaří přežít zimu, nyní, vzhledem k jejich věku, není jisté.
„Laura, která v době nálezu vážila sotva deset kilogramů, musela po zranění velmi trpět. Nebyla schopná ulovit kořist ani se postarat o svá mláďata,“ uvedl koordinátor monitoringu velkých šelem z Hnutí DUHA Olomouc Miroslav Kutal.
Podle něj smrt rysice představuje pro beskydskou populaci rysů velkou ztrátu.
„I proto, že Lauřina mláďata byla po dlouhé době první koťata, která jsme v okolí Lysé hory zaznamenali,“ posteskl si Kutal.
V Beskydech žije momentálně asi deset rysů, v celé republice pak sedmdesát až osmdesát. Protože se jedná o obzvlášť chráněné zvíře, podala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR za smrt Laury trestní oznámení na neznámého pachatele.
Podle zákona o ochraně přírody a krajiny střelci hrozí pokuta až sto tisíc korun nebo tříleté vězení.
„Věříme, že pokud se podaří střelce dopadnout, bude to působit na ostatní pytláky jako výstraha,“ doufá Dana Bartošová ze správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy.
Ze zkušeností ochránců v Beskydech plyne, že pytláctví na vzácných šelmách stále pokračuje. V dubnu loňského roku bylo v kolejišti v Mořkově nalezeno také tělo březí rysice Lenky.
„Přestože přímou příčinou smrti nebylo střelné zranění, v podkožním tuku se našly drobné úlomky olova, které svědčily o střelbě v minulosti,“ dodala Bartošová.