Roman Adámek, který žádal soud o přeřazení z ústavní léčby do ambulantní, si na rozhodnutí ještě počká.

Soudce Roman Kafka totiž včerejší jednání odročil na 22. srpna s odkazem, že dosud nebylo dokončené dokazování, které by vedlo ke kvalifikovanému rozsudku.

„Čekáme ještě na vyjádření z věznice v Heřmanicích a společnosti Podané, která pomáhá se začleněním do společnosti,“ uvedl Kafka.,“ upřesnil Kafka.

LÉČBA NEBO TERAPIE?

Roman Adámek byl odsouzen v roce 2008 na dvanáct a půl roku vězení za to, že v Rožnově pod Radhoštěm brutálně zbil svou jedenatřicetiletou přítelkyni a nechal ji ležet v drážním domku určenému k demolici, kde na následky poranění zemřela.

Byla mu také nařízena ústavní léčba, jelikož u něj byl diagnostikován alkoholismus a psychopatické sklony. K léčbě nastoupil Adámek letos v květnu.

Po několika dnech však požádal o přeřazení do ambulantní péče. Podle svého tvrzení totiž léčbu již absolvoval při výkonu trestu ve věznici v Heřmanicích.

Soudce Roman Kafka má však o rozsahu léčby v Heřmanicích pochyby.

„Domnívám se, že se ve věznici zúčastnil jisté formy terapie, která nemá charakter ústavní léčby. Tu začal vykonávat až v květnu,“ míní Kafka.

„Čekáme tedy na konkrétnější informace přímo z Heřmanic,“ doplnil.

„Přihlédneme však k tomu, že samotnou terapii podstoupil a po dobu deseti dvanácti let abstinoval,“ doplnil.

Na důležitost zprávy z věznice se odvolává také státní zástupkyně Jana Kranzová.

„Musíme zjistit, jakým způsobem, v jakém rozsahu a s jakým výsledkem léčba proběhla,“ sdělila Jana Kranzová.

„Odsouzený je podrobený probační a mediační službě v rámci podmínek, které mu byly stanoveny při podmínečném propuštění. Pokud si zajistí i ambulantní péči, není důvod jeho žádosti nevyhovět.“ nechala se slyšet státní zástupkyně Jana Kranzová, která souhlasila s rozhodnutím soudu o odročení přelíčení.

LÉČBA POUZE BEZ LÉKŮ

Právě otázka ambulantní péče se prolínala celým jednáním. Roman Adámek má totiž obavy z toho, že by mu psychiatr předepsal medikamenty. A jejich užívání zásadně odmítá. Sám je dokonce při výslechu označil za „drogu podobnou alkoholu či jiným návykovým látkám“. Soudci Romanu Kafkovi tento způsob jednání přijde minimálně neobvyklý.

„Ještě jsem se nesetkal s tím, aby si někdo, kdo žádá o přeměnu ústavní péče na ambulantní, kladl podmínky,“ kroutil nechápavě hlavou Kafka.

„Odsouzený se brání, že má zkušenosti s tím, jak dopadli lidé, kteří brali dlouhodobě silné medikamenty. Nicméně se bude muset podrobit léčbě, která mu bude nařízena,“ ukončil Roman Kafka.

CHCE SE STARAT O RODINU

Sám Roman Adámek u soudu vyjádřil své antipatie vůči psychiatrům hned několikrát.

„Viděl jsem spoustu lidí, kteří právě kvůli psychiatrovi spadli do těžké závislosti. Proto jsem zatím žádného psychiatra nekontaktoval. Jsem dvanáct let čistý a jsem nervózní z toho, že mi nějaký doktor napíše prášky jenom proto, aby z toho měl dobrý pocit,“ rozohnil se Adámek, který však ani při současné léčbě v Psychiatrické léčebně v Kroměříži žádné léky neuživá.

Adámek také přiznal, že nyní nemá zajištěnou práci.

„Nemohu přijít do práce a podepsat smlouvu, když nevím, zda zítra do práce nastoupím,“ zdůraznil popudlivě Adámek.

„Chci se starat o svou rodinu,“ uvedl ještě při výpovědi.

Soud bude v budově Okresního soudu v Kroměříži pokračovat za necelý měsíc – 22. srpna.