Odtud společně vyrazili na rozsáhlou policejní akci do jedné z výrobních společností v Zubří. Zkontrolovali desítky zaměstnanců, třináct z nich zajistili.

Kontroly provádí cizinecká policie ve Zlínském kraji průběžně. V tak velkém rozsahu vyjíždí asi dvakrát do roka. „Zaměřujeme se na kontrolu zaměstnanosti cizinců, dodržování podmínek vstupu a pobytu na území České republiky, potírání trestné činnosti v oblastech nelegální migrace, terorismu, drogové problematiky, padělaných a pozměněných dokladů a v neposlední řadě na pátrání po osobách a věcech,“ vysvětlil krajský policejní mluvčí Petr Jaroš.

Nejvíce přestupků je na poli výkonu práce bez povolení. „Občas zajistíme i padělané doklady, popřípadě osoby, které tyto doklady nemají v pořádku,“ doplnil.

Vedoucí oddělení pobytových agend cizinecké policie Václav Jakuba potvrdil, že neoprávněný pobyt cizinců není tak častý, jako práce bez povolení. „Lidé většinou z východních zemí sem přijedou legálně jako turisté, ale pak vykonávají výdělečnou činnost, která už je v rozporu s právním pořádkem,“ popsal.

Dopustí se tak přestupku na úseku zaměstnanosti a hrozí jim sankce správním vyhoštěním. „Tam postupujeme jednoznačně, protože je to ohrožení trhu práce ČR. Musí opustit naše území a nějakou dobu je jim zapovězeno se sem vrátit,“ vysvětlil Jakuba.

Pracovníci finančního úřadu se podobných náhodných kontrol zúčastňují proto, aby ohlídali zdaňování. „Tyto namátkové kontroly nejsou na udání. Prověřujeme běžné údaje. Pokud jsou cizinci zaměstnaní, zajímá nás, jestli za ně někdo odvádí daň z příjmu, sociální, zdravotní pojištění a kdo je zaměstnává,“ vysvětlil Roman Kelíšek z oddělení řízení rizik finanční správy.

Během několikahodinové razie zkontrolovali policisté a pracovníci úřadů desítky zaměstnanců a nakonec jich třináct zajistili s podezřením na neoprávněný pobyt, či zaměstnání bez patřičného povolení. „Všech třináct cizinců z východní Evropy jsme eskortovali na policejní služebny, kde s nimi kolegové z cizinecké policie zahájili správní řízení o vyhoštění z území členských států Evropské unie,“ informoval Petr Jaroš.

Odpoledne kontroly pokračovaly, policisté se zaměřili na osm ubytoven. Během celé akce zkontrolovali více než 250 osob, z nichž téměř 100 bylo cizinců ze třetích zemí. „Zjistili jsme třináct přestupků a zadrželi jeden neplatný doklad,“ doplnil policejní mluvčí.
Od začátku roku zahájili policisté správní řízení již ve více než 150 případech. Z toho ve více než 90 z nich to bylo z důvodu výkonu práce bez povolení.