Krabici nechtěl otevřít. Přel se

Hlídka cizinecké policie ze Vsetína zastavila řidiče v úterý po třetí hodině odpolední. Kontrolovala zrovna oprávněnost cizinců k pobytu na českém území a také pravost jejich dokladů. U silnice I/35 vedoucí na Slovensko si nechala přistavit osobní dae-woo.

„Muž z blízkého zahraničí měl doklady k řízení v pořádku. Problém nebyl ani s jeho pohybem na českém území. Nebylo ovšem jasné, co mladík na Moravě dělal. Policisté proto vyzvali řidiče k otevření zavazadlového prostoru," přiblížil krajský policejní mluvčí Aleš Mergental.

Kromě několika drobností tam byla zavřená krabice. Řidič se ji ale zdráhal otevřít a začal se s policisty dohadovat. Nakonec mu ale nic jiného nezbývalo.

„V krabici byly tři sáčky napěchované sušenou marihuanou. Policisté proto prohledali celé auto a nalezli v něm dalších pět sáčků s marihuanou. Celkem se jednalo o kilo sušené marihuany, za kterou by mladík mohl utržit až čtvrt milionu korun," vyčíslil mluvčí Aleš Mergental.

Mladý cizinec je obviněný ze spáchání trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy ve stadiu pokusu. „Při výslechu uvedl, že marihuanu převzal od neznámého muže v jednom městě na Moravě a s ní pak směřoval ke slovenským hranicím. Hrozí mu až pět let vězení," upřesnil policejní mluvčí.

Do bezpečnostní akce, která se konala v úterý na Rožnovsku, bylo nasazeno šest příslušníků cizinecké policie. Čtyřiadvacetiletý mladík nebyl jediný, kterého si vzali na paškál. Policisté přistihli také jednoho cizince, který řídil i přesto, že má blokovaný řidičák. Dopustil se přestupku, za který mu ze zákona hrozí pokuta až 50 tisíc korun.

„Další dva cizinci byli zajištěni a předvedeni na policejní oddělení, protože u sebe neměli žádné doklady totožnosti, kterou nebyli schopni jinak prokázat," doplnil policejní mluvčí Mergental.

Zmínil také, že případ mladíka směřujícího s marihuanou ke slovenským hranicím není v poslední době ojedinělý. Příslušníci cizinecké policie na zmíněném tranzitním tahu na Slovensko od začátku listopadu odhalili další tři osoby, které směřovaly k hranicím s větším množstvím marihuany. „V dalších dvou případech se jednalo o řidiče, kteří u sebe měli do deseti gramů pervitinu. Dva z pěti zadržených pachatelů byli cizinci," dodal krajský mluvčí.

Autor: Marie Šidlová