Policie navrhla obžalovat jednu právnickou a jednu fyzickou osobu, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Simona Kyšnerová. Loni v červnu policisté v souvislosti s ekologickou havárií obvinili společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího ředitele Oldřicha Havelku.


"Ze strany policie je vyšetřování ukončeno, teď to přechází do fáze, kdy se to předloží státnímu zástupci. Spis dorazil, takže teď jej studuji. Budu nad tím sedět nějakou dobu," řekl ČTK Sachr. V příštích týdnech by měl rozhodnout, zda v kauze podá obžalobu, zastaví trestní stíhání, nebo vyřídí věc jinak.


Firmu Energoaqua a Havelku policie obvinila z poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Havelkovi hrozí až pětiletý trest odnětí svobody, firmě zákaz činnosti a peněžitý trest. "Koncem minulého týdne jsme podali návrh na podání obžaloby, a to proti jedné právnické a jedné fyzické osobě," uvedla bez bližších podrobností Kyšnerová.


Havelka dnes ČTK řekl, že čas, který dostal on i společnost na závěrečné prostudování spisu, neodpovídal jeho rozsahu. Podle Havelky šlo o zhruba 6000 stran a k tomu několik desítek CD či DVD.


Loni v říjnu podali Energoaqua a Havelka návrh na zastavení trestního stíhání. Opírali se v něm o vědeckou expertizu, která podle nich vyvrací dosavadní znalecké zkoumání, na jehož základě byli obviněni. Podle expertizy nelze kvůli nedostatku odebraných vzorků ani jednoznačně stanovit, která látka způsobila otravu řeky a úhyn ryb. Státní zástupce uvedl, že o návrzích samostatně rozhodovat nebude. "Rozhodnu o dalším procesním postupu ve věci v globálu," řekl Sachr

Úhyn ryb na řece Bečva.
Stíhání obviněných v kauze Bečva posvětili po přezkumu krajští žalobci

Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly. Zajišťuje v něm i čištění odpadních vod. Z areálu odcházejí kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku do Bečvy. První ryby podle zástupců společnosti začaly hynout zhruba až 3,5 kilometru od tohoto vyústění. Podle expertizy, na kterou se odkazují, to znamená, že je prakticky vyloučeno, aby původcem ekologické havárie reálně byla společnost Energoaqua. Dlouhodobě to tvrdí také někteří rybáři.


Havelka dnes zopakoval, že jsou důkazy, že společnost nemohla být původcem havárie. "Na 3,5 kilometru neuhynula ani jedna ryba," uvedl Havelka. "Policie dle mého osobního názoru byla rozhodnuta již v září, kdo nebo která firma bude postupně zkoumána a dohnána k nějakému obvinění," uvedl Havelka. Ve věci je podle něj řada nejasností, omylů i nepravd.

Úhyn ryb na řece Bečva v okolí hustopečského mostu v neděli 20. září odpoledne.
V kauze otrávená Bečva padlo obvinění. Míří do Rožnova. Co na to říkají lidé?

Ukončení policejního vyšetřování dnes na twitteru komentovala i ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). "Teď je všechno v rukách státního zástupce, který snad brzy rozhodne o dalším postupu. My jsme za MŽP prověřili postupy během havárie a připravujeme novelu vodního zákona, která bude efektivně řešit případné havarijní stavy na řekách," uvedla Hubáčková.

Ekologická havárie, kterou 20. září 2020 způsobily podle České inspekce životního prostředí kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Jedovaté látky podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku.