Těsně před svým zatčením navíc ujížděli v divoké honičce policistům. Přitom na policejní vozy házeli nejrůznější nářadí, autorádio a dokonce i zápalnou láhev.

Senát okresního soudu v čele se soudcem Alešem Maturou dal včera za pravdu státnímu zástupci, který pro obžalované Davida Jaroše, Ladislava Rusina, Karla Tÿrscherla a Petra Veliče žádal nepodmíněné tresty. „Různou měrou se podíleli na třinácti krádežích a vloupáních do vozidel. Vedla je k tomu vidina přivýdělku i pochybná touha po dobrodružství a povyražení,“ uvedl státní zástupce.

Honička jako z amerického filmu

Nešlo přitom podle něj o žádné amatéry. Zloději měli k dispozici speciální nástroje a páčidla, s pomocí kterých se do vozů dostávali. Krádežemi způsobili škodu přesahující šest set padesát tisíc korun.

Klec spadla v listopadu 2010, kdy čtveřici při posledním pokusu o krádež auta v Rožnově pod Radhoštěm zahlédl všímavý svědek. Policisté vyjeli na místo, muži se jim však pokusili uniknout v kradené Škodě Octavia.

Pronásledování se změnilo ve zběsilou honičku, do které se zapojilo pět policejních vozů. Skončila až po několika desítkách kilometrů havárií pronásledovaných u nádrže Olešnice na Frýdeckomístecku. „Petr Velič, který ujíždějící auto řídil, se projevoval jako smyslů zbavený. Chvílemi ujížděl rychlostí sto šedesát až sto sedmdesát kilometrů v hodině, místy navíc bez světel. Vytlačoval ze silnice policejní vozy,“ přiblížil u soudu státní zástupce.

Podle jeho slov na tom měla výrazný podíl silná dávka pervitinu, pod jehož vlivem Velič při řízení byl. Pervitin nebo marihuanu si ostatně dali i ostatní z osádky.

Nebezpečnou jízdu nezpomalily ani varovné výstřely či výstřely na pneumatiky Octavie. Z okna ujíždějícího vozu navíc začaly na policejní auta vylétávat nejrůznější předměty. „Obžalovaní hodili po policistech například posuvný klíč, kleště, vrtačku, autorádio i zapálenou plastovou láhev s benzínem,“ vyjmenoval žalobce.

Obhájce Petra Veliče se snažil soud přesvědčit, že jeho klienta k agresivní jízdě přinutili jeho komplicové. Sám prý chtěl vystoupit. Chování Karla Tÿrscherla, jenž byl ze čtveřice obžalovaných nejaktivnější ve vyhazovaní věcí na policisty, omlouval zase jeho advokát. „Nebylo to proto, aby policisty zlikvidoval, ale aby se zbavil doličných předmětů v autě.“

Senát soudu ale ani závěrečné promluvy obhájců příliš neobměkčily. Petra Veliče poslal za mříže na čtyři roky do věznice s ostrahou. Navíc nesmí pět let usednout za volant. Podle soudce Aleše Matury měl totiž jako řidič na nebezpečné honičce největší podíl. „Možná, že by už vůbec nikdy neměl řídit,“ poznamenal Matura.

Přitížila mu zápalná láhev

Trest tři roky a šest měsíců vyměřil soudní senát Karlu Tÿrscherlovi. Tomu přitížila zejména hozená zápalná láhev.

Tříleté tresty uložil soudní senát Davidu Jarošovi a Ladislavu Rusinovi, který se jako jediný ze čtveřice pondělního soudního líčení zúčastnil.

Rozsudky ještě nejsou pravomocné. Státní zástupce i všichni obhájci si ponechali zákonnou lhůtu na rozmyšlenou, zda se odvolají, či verdikt přijmou.

Karel Tÿrscherl navíc figuruje také v dalším soudním sporu, který projednává Krajský soud v Ostravě. Je stíhán pro krácení daně. Českému státu měl způsobit škodu přesahující 270 milionů korun. Hrozí mu za to až dvanáct let vězení.