Agentura, která podporovala regionální rozvoj, cestovní ruch a kulturu ve městě a jeho okolí, ukončila činnost na konci loňského roku. Zrušit se ji rozhodla správní rada už v červenci, v září podpořili její návrh zastupitelé.

„Společnost byla založena na pět let, a ty uplynuly,“ vysvětlil starosta Valašského Meziříčí Jiří Částečka. Město se tehdy zavázalo společnost finančně zabezpečovat pouze do roku 2011.

„Za tu dobu jsme uvolnili na její provoz přes šest milionů korun. Dluh po agentuře ale zůstal veliký, zhruba tři miliony korun, takže celkově nás bude agentura stát přes devět milionů korun,“ vypočítal starosta.

Společnosti se za pět let podařilo pro město sehnat na dotacích sto deset milionů korun. Ty radnice využila například na opravu památek, stavbu cyklostezky Bečva či seniorpark.

Pod agenturu spadala kromě projektového centra i galerie Sýpka a informační centrum. „Obě organizace přešly pod kulturní zařízení,“ vysvětlil místostarosta Jiří Pernický. Projektanti společnosti nyní pracují na městském úřadě.

Bývalé ředitelce agentury Martině Bajgarové s likvidací od počátku nesouhlasila

„Aktivity, které vznikly díky kreativitě a ochotě našich zaměstnanců udělat pro město něco navíc, jako je například Cena Rudolfa Schlattauera či Meziříčská muzejní noc, skončí spolu s agenturou. Město tak bohužel ztratí významnou instituci, která šířila dobré jméno města Valašské Meziříčí v širokém regionu,“ upozornila Bajgarová.