Začátkem prosince o tom rozhodl olomoucký Krajský soud, na který se odpůrci s návrhem na zrušení jeho platnosti ještě na konci října obrátili.

Svůj návrh odůvodnili tím, že před referendem i během jeho konání došlo k řadě porušení zákona, která při rozdílu jednoho hlasu ovlivnila výsledek hlasování. Námitek přednesli devět. „Okrskové komise například vyřazovaly hlasy, které byly podle zákona platné,“ přiblížil za navrhovatele Martin Novák.


Martin Novák byl během referenda zároveň předsedou tzv. místní komise, která je nadřazená okrskovým komisím.

Podle navrhovatelů došlo k pochybení také v tom, že místní komise nekontrolovala sčítání ani vyřazování neplatných hlasů, protože nevěděla, že na to má právo. Obálky s hlasy navíc podle nich nebyly řádně zapečetěné.

Na otázku Deníku, proč si to jako předseda místní komise nepohlídal, Martin Novák reagoval, že nevěděl, že takovou pravomoc má. „Pochybil jsem v tom, že jsem to, jaké mám právo, mohl konzultovat s právníkem,“ uznal Novák.

Radnice se proti všem námitkám ohradila a požadovala návrh zamítnout. Podle ní odpůrci areálu svá tvrzení nijak neprokázali a vytýkané nedostatky neměly ani nemohly mít vliv na výsledek hlasování.


Například k námitce, že okrskové komise vyřazovaly hlasy, které byly podle zákona platné, město uvedlo, že to svědčí o nekompetentnosti a neschopnosti předsedy místní komise Martina Nováka a také o pochybení jím určených členů okrskových komisí. Radnice trvá na tom, že k žádné neoprávněné manipulaci se zapečetěnými obálkami nedošlo.

Soud nechal všechny hlasy znovu přepočítat a došel k závěru, že místo původního výsledku 1240 ku 1239 hlasům ve prospěch odpovědi ano, čili odpovědi stavbu podporující, je výsledek 1252 ku 1252. Pro obě odpovědi tak podle soudu hlasoval stejný počet lidí.

Zároveň ale uvedl, že vzhledem k množství zjištěných pochybení okrskových komisí není ani tento nový výsledek nepochybný. „Soud tak musel přistoupit k vyslovení neplatnosti celého hlasování v místním referendu,“ uvedl v usnesení předseda senátu Jiří Gottwald.

Odpůrci areálu nyní chtějí dosáhnout toho, aby bylo vyhlášené nové referendum. Nejlépe v termínu prezidentských voleb 12. a 13. ledna 2018. O tom, jestli se tak stane, musí rozhodnout zastupitelstvo. „Pokud zastupitelstvo náš návrh o konání referenda nepodpoří, obrátíme se opět na soud,“ je rozhodnutý Novák.


Jestli bude do té doby stavba pokračovat dál nebo ne, vedení města zatím neví. „Nejdřív se poradíme s našimi právníky a pak uvidíme, jaký další postup zvolíme. V tuto chvíli ale nevidím důvod, proč by pokračovat nemohla. Musí o tom ale rozhodnout rada,“ reagoval starosta Zubří Lubomír Vaculín.

Přiznal, že je ze situace překvapený. „Divím se, že pan Novák vlastně podal žalobu sám na sebe. Je vůdčím přípravného výboru pro referendum i předseda místní komise. Pod zápisy okrskových komisí i místní komise se podepsal bez námitek,“ kroutil hlavou starosta Vaculín