Hlavním obžalovaným v jednom z nejrozsáhlejších případů padělatelství posledních let je autor kopií Josef Ptáčník z Chomutova. Hrozí mu až desetileté vězení.
Před soudem se zodpovídá také znalec Tomáš Mikuláštík, který na napodobeniny vydal potvrzení o originalitě. O soudním líčení informoval zpravodajský server Idnes.cz.
Podle obžaloby Ptáčník namaloval desítky obrazů, přičemž se zaměřil například na Kamila Lhotáka, Františka Podešvu nebo Aloise Schneiderku či Karla Hofmana. Policisté zajistili celkem 172 falzifikátů.
Za nepravé obrazy měl Josef Ptáčník údajně utržit 1,2 milionu korun. Hodnota originálů by byla desetkrát vyšší.
Obžalovaný Ptáčník je povoláním automechanik a malířství je jeho koníček. „Už v mládí jsem zvláště obdivoval moderní umění dvacátých let. Na originály jsem však neměl peníze, proto jsem si tyto obrazy začal malovat," vysvětlil u soudu. Některá hotová díla prodával. Podle svých slov však vždy kupce upozorňoval, že jde o kopie.
Odmítl, že by obrazy prodával jako originály.
U soudu ale zazněla první Ptáčníkova výpověď na policii, ve které připouštěl, že překupníkovi ani kupci neřekl, že obrazy maloval on a že to není originál.
Podle obžaloby naopak tvrdil, že díla pocházejí z různých pozůstalostí.
„To jsem tehdy řekl kvůli policejnímu nátlaku. Domů vpadli policisté v kuklách, byt mi zdemolovali, svázali mě řetězy. A když mi řekli, že zatkli i syna, který se zhroutil, vysolil jsem vše, co chtěli," bránil se u soudu obžalovaný.
Že jsou obrazy vydávané za díla valašských malířských mistrů padělky, vyšlo dílem najevo v Ostravě, kde majitel aukční síně nechal údajný originál ověřit u znalce.
Také od odborné veřejnosti a dědiců nežijících autorů se policisté dozvěděli, že trh byl náhle zaplaven podezřelými díly.
Veřejnost i potomci známých autorů počínání padělatele ostře odsoudili prakticky ihned, kdy to vyšlo najevo. Alena Vašutová ze Sdružení pro rozvoj Soláně je označila za nehoráznost.
„Je to hrozné. Lidé chtějí obraz malíře, kterého měli rádi a dostanou padělek. Ničí to dílo těchto malířů," zlobila se Alena Vašutová.
„Je to strašná sprosťárna," reagovala podobně dcera jednoho z padělaných valašských výtvarníků Františka Podešvy Dagmar Šrámková.
„Nejde přitom jenom o obrazy mého otce. Ten padělatel zfalšoval sto sedmdesát obrazů. To je katastrofa," zlobila se Šrámková.
Právě na Soláni, kde je i Galerie Zvonice, řada významných valašských výtvarníků žila a pracovala. Například právě František Podešva, Alois Schneiderka či Karel Hofman.
Obžalovaný Josef Ptáčník nicméně při padělání jejich děl prokázal značnou zručnost i talent.
Jeden obraz dokonce zvládl zhotovit za den. Ve vetešnictvích nakupoval staré obrazy, z nichž pak používal plátno, rám i hřebíčky. Používal tempery, které přetřel akrylátovým lakem. Pro dosažení potřebné patiny a dojmu stáří používal prach z vysavače. Za hotové dílo dostával až čtyři tisíce.
Falzifikáty se později objevily u sběratelů mimo jiné právě na Valašsku, například ve Velkých Karlovicích.
Jelikož byly opatřeny dobrozdáním znalce, nikdo původ děl nezpochybňoval.
Také znalec výtvarného umění Tomáš Mikuláštík, který působil dříve ve vsetínském muzeu, přednášel dějiny umění na zlínské univerzitě, pracoval v krajské galerii a na odboru kultury na krajském úřadu, usedl nyní na lavici obžalovaných.
Mikuláštík přiznal, že se při vytvoření posudku zmýlil, odmítl však úmysl.
„Nejvíce mě uvedla v omyl autentičnost materiálu a také jsem byl přesvědčen, že by se u regionálních autorů při tak nízkých kupních částkách podvádět nevyplatilo," vysvětloval znalec.
Hrozí mu až dvouleté vězení. Na možnost dál vykonávat funkci znalce pak může rovnou zapomenout.