Policejní akce s krycím názvem Radon trvala několik měsíců a vyvrcholila na konci října. „Částka, kterou mohli obvinění získat z prodeje drog, se pohybuje ve stovkách tisíc korun,“ prozradila policejní mluvčí Jana Bartíková.

Vyšetřování odhalilo také několik závažných skutečností. Kriminalisté přišli na to, že jeden ze zadržených, čtyřicetiletý Vsetíňan, učil fetovat i svého syna. „Ten poprvé kouřil marihuanu už na prvním stupni základní školy. V patnácti letech začal vdechovat pervitin, v šestnácti mu ho otec prý začal sám aplikovat nitrožilně,“ kroutila hlavou Bartíková.

Nejdříve dával otec synovi drogu zadarmo, později za ni chtěl peníze nebo mu syn sháněl léky, které se k výrobě metamfetaminu používají. „Dnes osmnáctiletý mladík pravidelně kouří marihuanu a aplikuje si pervitin. Obě drogy nabízel, dával a prodával také svým vrstevníkům,“ poznamenala Bartíková. Také jeho policisté obvinili.

Další tři muži na výrobě a prodeji drog spolupracovali. „Čtyřiapadesátiletý muž z Čech jezdil na Slovensko a do Polska, kde ve velkém skupoval léky potřebné k výrobě pervitinu. Šlo například o Nurofen stop grip či Modafen,“ prozradila Bartíková. Při domovní prohlídce u něj policisté zabavili několik desítek balení těchto léků.

Další z výtečníků si doma zařídil pěstírnu marihuany. „Pětatřicetiletý muž si upravil interiér své kuchyně a pod umělým osvětlením pěstoval celkem dvaadvacet rostlin konopí,“ popsala policejní mluvčí. Na místě kriminalisté našli také tři plastové nádoby se zpracovanou marihuanou.

Obvinění muži drogy vyměňovali za marihuanu anebo vše prodávali. Hlavní aktér, čtyřicetiletý recidivista, už zpytuje svědomí ve vazební věznici. Z vězení byl naposledy propuštěn v roce 2007. „Hrozí mu, že se tam vrátí až na deset let. Policisté mu dokázali, že pervitin vyráběl i prodával nejméně od loňska,“ řekla Bartíková.

Pervitin je jedna z „nejoblíbenějších“ drog na Valašsku a výrobci stále mají v regionu své odběratele.

Počet lidí závislých na drogách se na Valašsku pohybuje okolo dvou set. Tento stav přitom trvá už několik posledních let. Před časem to potvrdil Jan Plšek z odboru sociálních věcí vsetínského městského úřadu, který má na starosti mimo jiné i drogovou problematiku. „Nedochází k žádným výrazným posunům k lepšímu, ale na druhou stranu se situace ani nezhoršuje,“ konstatoval Plšek.

V podstatě se jedná o jakýsi začarovaný kruh. „I když se podaří, že některý z uživatelů přestane drogy brát, dříve či později ho nahradí někdo nový,“ povzdechl si Plšek.