Na dnešní den připadla letos první větší akce s názvem Mládež, při níž budou policisté kontrolovat, zda si mladiství a alkohol nejsou až příliš blízcí.

„Letos děláme podobnou větší akci poprvé. Na kontrolu restaurací a diskoték vyrazí kolem padesáti policistů,“ upřesňuje vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková. Uniformovaní zástupci zákona kontrolují Vsetínsko ve dvou větších skupinách. Jedna se soustředí na podniky na Rožnovsku a Valašskomeziříčsku, druhá má na starosti vesnice směrem na Velké Karlovice a vsetínské podniky. V terénu nechybí ani psovod se psem, několik policistů z pohotovostního eskortního oddílu ze Zlína a pracovníci z oddělení sociální péče o dítě.

Policisté nastupují do zaparkovaných aut a vyrážejí. Prvním vytipovaným cílem je hovězská Koliba. „Tady je čisto. Jedeme dál,“ hlásí operativci, kteří se vydali napřed zmapovat terén. Samozřejmě v civilu a autě bez nápisů policie. I tito policisté v civilu navštěvují již dříve vybrané podniky. Ty mají „v merku“ policisté, kteří v dané oblasti slouží.

Kolona policejních aut přijíždí na prostranství před nákupním střediskem na Halenkově. Nedaleko je totiž místní diskotéka Moštárna. Parket je kolem desáté hodiny ještě prázdný, v boxech sedí jen pár účastníků páteční diskotéky. „Občanský průkaz, prosím,“ vyžadují policisté a postupně odvádí šest mladistvých na chodbu k dechové zkoušce. Šest testovaných, šest nul. O to, aby policisté pochytali co nejvíce alkoholu poživších, však nejde. „Jedná se totiž hlavně o preventivní akci,“ upozorňuje Javorková.

Dalšími navštívenými podniky jsou hrozenkovská pizzerie U Zvonu či karolinská restaurace Růžovka. Až na pár štamgastů a plnoletých jsou podniky prázdné.„Kde jen ti mladí můžou být?“ ozývá se občas z policejního hloučku. „Je na ně ještě moc brzy. Teď popíjejí u kamarádů a na diskotéky půjdou až později,“ objasňuje jeden z policistů.

V autech si policisté vybavují nejkurióznější výmluvy, kterými se mladí ospravedlňují. „Kolega mi například říkal, že mu někdo namlouval, že pil slivovici doma s rodiči,“ zavzpomínal jeden z policistů. „Podání alkoholu mladistvým je ale nezákonné i pro rodiče. Takže z toho měli problémy oni,“ dodal. Mezi obvyklé výmluvy podle policistů patří prohlášení typu „mně to koupil kamarád, už ale nevím který“ či „měl jsem jen jedno pivo“. Viníka, který mladistvému k nějaké té promili alkoholu v krvi dopomohl, však většinou policisté nezjistí. „Ti, kteří nadýchají, totiž většinou vědí, že kdyby práskli číšníka, který jim alkohol podal, už by si v tom podniku ani neškrtli,“ přibližuje další uniformovaný muž.

V posledním kontrolovaném podniku – vsetínském Bunkru nalézají policisté první přistižené tohoto večera. I když prostory diskotéky zejí prázdnotou, podaří se pod vlivem nalézt hned čtyři mladíky pod osmnáct let. Zároveň se jeden z nich stává nekorunovaným rekordmanem večera. Přístroj u sedmnáctiletého chlapce hlásí 1, 31 promile. S množstvím alkoholu v krvi kolem jedné promile se podle svých slov policisté u mladistvých setkávají nejčastěji. „Větší množství už není tak časté,“ upřesňuje Javorková.

„Nic jsem nepil,“ zkouší to chlapci před dechovou zkouškou na strážce zákona. Když už je jasné, že to tak docela pravda nebude, ospravedlňují hoši alkohol v krvi jinak. „Vypil jsem jedno pivo. Na náměstí jsem potkal kamaráda, který slavil narozeniny. Neznám ho ale jménem. Připadalo mi trapné pivo nevypít, když má narozeniny, tak jsem ho vypil,“ padá postupně z mladíka.

Dva z hochů, jejichž věk se blíží k osmnáctce, nechávají policisté na místě. Oznámení od oddělení sociální péče o dítě však jejich rodiče obdrží. „Měli byste jim to říct co nejdřív,“ radí velitel operační skupiny. Další dva šestnáctiletí již takové štěstí nemají. Čeká je policejní doprovod až domů.

Policisté v noci z pátku na sobotu zkontrolovali celkem sedmnáct restaurací, barů, heren či diskoték. „Během této rozsáhlé preventivní akce jsme zjistili požití alkoholu u devíti mladistvých,“ upřesnila mluvčí. Policisté dělali doprovod domů celkově čtyřem dívkám a dvěma chlapcům. Jedinou pokutu ve výši pět set korun udělili policisté obsluze jednoho rožnovského baru. Za podání alkoholu mladistvým přitom hrozí až třítisícová pokuta.

„V obdobných akcích jako byla tato budeme i nadále pokračovat. Chceme mimo jiné předcházet páchání trestné činnosti mládeží,“ podotkla Javorková. K páchání trestné činnosti mládeží se totiž ve velkém množství případů děje pod vlivem alkoholu.