Ivan Martoni pochází z Moravského Písku, má jednačtyřicet let, přesto byl již v minnulosti jednadvacetkrát trestán. A protože přes častý výkon trestu odnětí svobody zřejmě proto nepracoval, dostával se tak zjevně do finanční krize. Na jeho hlavu padal jeden exekuční příkaz za druhým. Peníze si tak obstarával nečestným a hlavně nezákonným způsobem.
Za přečin podvodu, krádeže a porušování domovní svobody a pokračujících přečinů podvodu a krádeže, jej letos na konci srpna poslal Okresní soud ve Zlíně na čtyři roky do vězení.
„Současně mu byl vysloven zákaz řízení motorových vozidel na dobu 36 měsíců,“ připomněl za zlínský Okresní soud tiskový mluvčí David Kolumber.
Martonimu se však rozsudek nelíbil a proto se proti němu v září odvolal. Jeho snaha byla marná, po čtvrtečním projednání jeho odvolání u zlínského krajského soudu, si svůj trest musí odpykat tak, jak mu byl vysloven.
„Trestné činnosti se dopopuštěl v letech 2014 -2016,“ připomněl David Kolumber. Podle něj mezi Martoniho nejčastější oběti patřily důvěřivé ženy. Pro každou měl připravenu pohádku, proč potřebuje peníze.
„Přišel ke mně do kanceláře, že chce práci,“ popsala jedna z žen to, jak se s Martonim seznámila. Ten ji později připravil o 275 tisíc korun. Nejdříve o 136 a ve druhém případě o 139 tiscíc korun. Podvedené ženě tvrdil, že tyto peníze potřebuje na nákup stavebního materiálu. Jiné poškozené ženě tvrdil, že mu přivezli dříve nábytek, jindy další poškozené lhal, že nutně potřebuje peníze na vymalování bytu.
Martoni však zašel podle soudu ještě dál. Neštítil se okrást ani seniory.
„V obci Lukov v objektu Domova pro seniory Lukov v lednu 2015 bez vědomí poškozené, bez použití násilí a po otevření neuzamčených vstupních dveří, neoprávněně vnikl do trvale obývané bytové jednotky, kde následně odcizil z volně odložené peněženky, která se nacházela v textilní tašce zavěšené na chodítku pro seniory, finanční hotovost ve výši 500 Kč, čímž způsobil poškozené seniorce škodu odcizením ve výši 500 Kč,“ popsal těžko uvěřitelný případ mluvčí soudu. Odsouzený však neměl slitování ani s dětmi.
„Ve Zlíně – Malenovicích z bytu majitele, kam měl přístup z důvodu provádění stavebních prací, v v dubnu 2016 odcizil z plechové krabičky uložené v neuzamčené skříni v dětském pokoji finanční hotovost ve výši 10.000 Kč a 3.040 USD, kterou použil pro vlastní potřebu,“ připomněl mluvčí soudu s tím, že majiteli bytu tak způsobil škodu více jak jednaosmdesát tisíc korun.
Rozhodnutí krajského soudu je pravomocné, Martonimu tak zbývá už jen dovolání k Nejvyššímu soudu.
Slovácký Casanova si nedal pokoj ani po propuštění z basy
Ivan Martoni však není ve Zlínském kraji jediný, kdo používal svou fantazii, k tomu, aby vylákal z důvěřivých žen finanční hotovost. Před více jak dvanácti lety, řešil zlínský krajský soud neuvěřitelnou kauzu podvodníka Romana M. z Uherskohradišťska, který také lákal z žen peníze.
Tentokrát místo lživých záminek k tomu ale požíval svůj šarm.
Důvěřivé a často do něj zamilované ženy obral celkem o stovky tisíc, za to nakonec skončil za mřížemi. Tam mu přišla spousta dopisů od jeho ctitelek.
„Když vyšel z bran vězení, měl u sebe jen igelitku. V té měl zubní kartáček, mýdlo a spousty dopisů. Sedl si, vytáhl jeden, rozbalil a šel za jeho adresátkou. Tu to nakonec její poblouznění vyšlo na 60 tisíc korun,“ vzpomínal na jednu ze svých nezapomenutelných kauz krajský státní zástupce Leo Foltýn.
Příběh tohoto muže ale zasahuje dál, než jen na pár míst na Moravě. Míří do Spojených států Amerických a končí miliony korun na účtu podvodníka.
V té době bylo Romanovi M. 26 let. Našel způsob, jak snadno žít. Jeho hezký vzhled, šarm a umění zapůsobit na ženy mu přineslo první ovoce.
„Rozváděla jsem se a tak mě v té době vzaly kamarádky si trochu povyrazit do baru. Tam jsem ho potkala. Byl upravený, hezky oblečený měl charisma a příjemně voněl. Pobláznil mě. Druhý den mi řekl, že musí do Prahy, a že když nespal doma, nemá peníze. Tak jsem mu dala 40 tisíc. Později volal, že má potíže a stálo mě to další peníze, uzavřela podvedená milenka.
„Muže jsme později zatkli, kdy tvrdil, že není problém poškozeným ženám zaplatit, že má na devizovém účtu jeden milion dolarů. Tuto informaci jsme prověřili a skutečně, banka nám potvrdila, že tuto částku muž na účtu má,“ přiblížil Leo Foltýn.
Muž tak byl podle něj propuštěn s podmínkou, že ženám vylákané částky vrátí.
Roman M. také tvrdil, že v USA studuje vysokou školu.
To se ale rodičům jedné z podvedených žen nezdálo a tak vznesli dotaz na univerzitu, kde měl podvodník studovat. A pravda je doslova ohromila. Mladý muž měl sice průkazku z univerzitní knihovny, tu mu ale obstarala dcera děkana univerzity, kde měl údajně studovat.
Roman M. byl doslova „mistrem svého řemesla“, neboť dceru muže z horních vrstev americké společnosti popletl tak, že si jej vzala.
„Na nátlak rodičů této dívky svolil s rozvodem, ale pod podmínkou, že dostane od otce dívky na účet jeden milion dolarů,“ zmínil Leo Foltýn další kapitolu doslova filmového příběhu.
Ale z podvodníka se stal nakonec podvedený. Děkan univerzity, který prokoukl svého kvazi zetě se jen tak snadno nedal. Na dohodu přistoupil a drzému mladíkovi odněkud ze střední Evropy skutečně na jeho účet milion dolarů vložil.
Roman M. si však pod vidinou snadného života v bohatství, nevšiml malého písma, a to zásadní podmínky, pod kterou otec jeho nevěsty peníze na účet vložil.
Bez jeho podpisu totiž nesmí Roman M. vybrat z těchto peněz jediný cent. Místo milionů korun a snadného života, skončil „slovácký Casanova“ v obyčejném českém vězení, kde šest let o přízeň žen nezavadil.
Po čtyřech letech výkonu trestu, byl za dobré chování propuštěn na podmínku. V ní však stačil pobláznit a podvést další čtyři ženy.