Tito dva mladí muži nejsou jediní a ani poslední, kteří byli, jsou a také budou podváděni při internetovém obchodování. Letos šetřila policie ve Zlínském kraji více než stovku takových případů, kdy lidé za své peníze nedostali buď nic, a nebo zcela jiné a bezcenné zboží.

Na internetové obchodování doplatila právě i dvojice mladíků z Uherskohradiš­ťska. V jejich případě se však policii podařilo podvodníky vypátrat a obvinit.

Na začátku letošního února jednatřicetiletý muž vyhrál v aukci nabízený starší notebook. Cena byla příjemných devět tisíc korun. Zájemce poslal požadované peníze na bankovní účet prodávajícího a čekal.

„Prodejce komunikoval přes emailovou adresu, jejíž znění v sobě neslo křestní jméno a příjmení. Samozřejmě falešné a muž se svého notebooku rovněž nedočkal. Nakonec mu nezbylo nic jiného, než jít na policii s trestním oznámením,“ popsal první z případů mluvčí hradišťské policie Aleš Mergental. Kriminalistům se však tohoto podvodníka podařilo vypátrat, a to až v Českém Krumlově. Byl jím dvaadvacetiletý mladík.

Také devatenáctiletý mladík z Uherského Ostrohu naletěl nepoctivci. Chtěl si pořídit Apple iPhone a zároveň ušetřit, a tak šel do internetového bazaru, kde si vyhlédl telefon, který nabízela žena za 6300 korun a navíc údajně ještě v záruce. Scénář byl opět stejný. Mladík zaplatil a telefonu se nedočkal. Po dvou týdnech mu došla trpělivost a obrátil se na policii. „Té se po několika týdnech podařilo zjistit, že prodávající není žena, ale jednadvacetiletý muž z Brna. Zájemce podvedl záměrně, kdy žádný telefon prodávat nechtěl. Jediné, oč mu šlo, bylo získat peníze,“ podotkl mluvčí. Dodal, že i on si vyslechl od kriminalistů obvinění z trestného činu podvodu, za což mu hrozí dvouleté vězení.

Obdobných případů šetřila letos policie v kraji 112, z toho na Uherskohraditsku šestadvacet a dalších sedmatřicet případů na Zlínsku. „Prozatím se nám podařilo objasnit a vyřešit jedenáct případů,“ uvedl mluvčí zlínské policie Josef Havela.

Některým lidem sice balíček nakonec dojde, ale když jej otevřou, zjistí, že uvnitř je zcela něco jiného. Například staré hadry a boty za šest tisíc korun dostal místo notebooku dvacetiletý mladík z Kroměříže. Jiný nakupující si zase mohl upéct buchtu za několik tisíc korun, které původně zaplatil za elektroniku. Místo ní ale obdržel mouku. „O jednatřicet tisíc také přišel pětatřicetiletý muž z Hulína. Na internetu si vybral čtyřkolku, za níž zaplatil tisíc dvě stě euro. Stroje se však už nedočkal,“ uvedla další z případů mluvčí kroměřížské policie Barbora Balášová. Po těchto pachatelích zatím policisté marně pátrají.

Do hlavy se bije i třiatřicetiletý muž ze Zlína. Ten totiž na internetové aukci zaplatil za notebook dvacet tisíc korun. Místo něj ale dostal dvě krabice pracího prášku.

Těm, kteří se rozhodnou pro aukční nebo bazarové nakupování na internetu, policisté doporučují důkladně zvážit své rozhodnutí, protože na účet neznámého člověka často posílají nemalé finanční částky.

„Je přitom nutné počítat i s tou variantou, že člověk o své peníze může nenávratně přijít. Pro zajištění poctivého obchodu je vhodné přistoupit k osobnímu předání peněz a zboží. Jen tak je možné předejít podvodům, kterých se mnozí lidé při internetovém obchodování dopouštějí,“ radí mluvčí Aleš Mergental.