„Připraven," opáčím. Valnou část dnešní noci strávím v její společnosti a společnosti jejích kolegů. Vyrážíme na zátah do restaurací. Správně se program noci jmenuje Preventivní akce zaměřená na podávání alkoholu mládeži.

Nejprve míříme na obvodní oddělení do Valašského Meziříčí. Zde se odehraje instruktáž. V zasedací místnosti už na nás čeká asi desítka obvodních i dopravních policistů a také kriminalisté.

„Nejprve pojedeme na Kelečsko. Přes Branky se přesuneme do Valašského Meziříčí, poté do Zubří, Vidče, Rožnova a na Bečvy," nastavuje plán noci velitel skupiny Karel Rychetský. Jinak vedoucí obvodního oddělení policie v Rožnově pod Radhoštěm.

Je po dvaadvacátého hodině, když vyrážíme do terénu. Zhruba ve stejnou dobu se dává do pohybu i druhá policejní skupina. Ta má za úkol zkontrolovat Vsetínsko, Horní Vsacko i Hornolidečsko. Celkem je v akci pětadvacet policistů.

První zastávkou „mé" skupiny je hospoda Kotelna v Kelči. Vstup uniformované skupiny vyvolává tázavé pohledy na tvářích hostů. „Kdo se mnou půjde na páku?" ptá se od baru odvážně muž, který měl dnes už určitě víc než jedno pivo. Nikdo z policistů slovně hozenou rukavici nezvedá a vyzyvatel sám raději od dalších pokusů poměřit síly upouští.

Popíjející mladiství ale v lokále nejsou. Nepatřičně působí v zakouřené místnosti snad jen asi šestiletá holčička. Je tři čtvrtě na jedenáct večer. Je tu i s rodiči. Velitel skupiny Karel Rychetský je upozorňuje, že není zrovna výchovné a zdraví prospěšné, aby jejich malá dcera pobývala v zakouřené hospodě a navíc tak pozdě večer. Nicméně trestné to není…

Míříme za dalším cílem. Tím je kontrola střízlivosti řidičů, která je doplňkem dnešní preventivní akce. Cestou na vytipovaná stanoviště policisté domlouvají skupince mladých florbalistů, kteří na projíždějící policejní vozy pokřikovali. Že strážci zákona jejich projevy nepřešli bez povšimnutí a zastavili, je zjevně překvapilo. I „hrdinství" se rychle vytratilo.

Kontrola řidičů v Kelči dopadá dobře. Nepil žádný. Stejná situace se opakuje i před hospodou Na Rozcestí v Brankách zhruba půl hodiny před půlnocí. Jen místní štamgasti se v pravidelných intervalech střídají v prosklených dveřích restaurace jako figurky orloje a sledují, co že za pozdvižení se před podnikem děje.

Čtvrt hodiny po půlnoci zastavujeme před Barem Amerika v centru Valašského Meziříčí. V hledáčku je opět popíjející mládež. Podle zkušeností policistů by se právě zde mohla nacházet naše cílová skupina.

Kontrola občanek v plném baru vydává dva hříšníky. Sedmnáctiletí mladíci z Branek sedí u piva. Tedy nápoje, na který mají oficiálně nárok až po dalších narozeninách. Policisté je odvádějí před restauraci. Kvůli dechovým zkouškám. Končí výsledkem 0,24 a 0,61 promile. „To pití jsem našel," vymlouvá se jeden z přistižených. „Nechceš raději zkusit říct pravdu?" ptá se jej policista. „Bylo to jen jedno pivo. Koupil mi ho kamarád, kterého ani moc neznám. Už odešel," zní poupravená verze „pravdy".

Kdo mladým nalil, se policisté zjevně nedozvědí. Nezbývá, než je dopravit na obvodní oddělení a zkontaktovat rodiče.

Prozatím poměrně poklidný večer se mezitím rozhodli narušit přiopilí mladíci postávající u baru Amerika. Nejaktivnější z nich si neodpustí urážky. Doklad totožnosti u sebe nemá. Krvácí z poraněné ruky. Kde ke zranění přišel, ale není jasné.

Policisté jej vyzývají, aby je následoval na obvodní oddělení. Mladý muž se snaží utéct, jeho únik ale nemá dlouhého trvání. Po krátké strkanici končí v poutech a později na policejní stanici. Přivolaní zdravotníci jej krátce na to odvážejí k ošetření do nemocnice.

Preventivní akce zatím pokračuje. Kontrolujeme bary a restaurace v Zubří, obci Vidče i v Prostřední a Horní Bečvě. Nikde už problém s popíjející mládeží nevyvstal. Zpět na základnu, tedy obvodní oddělení v Meziříčí, dorážíme kolem půl čtvrté ráno. Je čas na kávu a bilancování. Do postele se dostávám po čtvrté hodině ranní.

Během páteční noci zkontrolovaly dvě skupiny policistů celkem 23 barů, heren či diskoték napříč vsetínským okresem. Přistihli pět mladistvých pod vlivem alkoholu. „Nejvíce nadýchala sedmnáctiletá dívka ze Vsetína, která bavila na diskotéce ve Velkých Karlovicích. Nadýchala 1,17 promile," prozradila policejní mluvčí Lenka Javorková.

Muži v uniformách zkontrolovali také několik desítek motoristů. Všichni byli tentokrát vzorní. To ale nic nemění na faktu, že policisté mají v plánu podobné akce v budoucnu zopakovat.