Žalobce jej viní z přípravy vraždy své manželky. Za to mu soud podle trestního zákona může uložit dvanáct až dvacet let vězení. Valašský deník o připravovaném činu informoval už letos v lednu.

K přípravě vraždy dohnal Rožnovana fakt, že mu žena po letech společného života utekla k jinému. Spolu s ní chtěl o život připravit také sebe. Vražedný plán nakonec neuskutečnil, protože na jeho jednání policii upozornily jeho děti. Obžalovaný muž popírá, že chtěl svou ženu zabít, doznává se pouze k chystané sebevraždě.

Přípravu vraždy muž podle státní zástupkyně zosnoval na začátku letošního roku. Manželku pozval 5. ledna na schůzku, chtěl ji prý vylákat do garáže. „Upravil v garáži osobní auto, utěsnil v něm otvory, přikryl vozidlo plachtou a na výfuk připevnil hadici tak, aby dovnitř vozidla vnikaly výfukové zplodiny,“ uvedla žalobkyně Alice Zatloukalová.

Ženu v uvedený den osobně omluvil v práci s odůvodněním, že má horečky. Dva dny předtím stihl ještě svůj úmysl popsat na videonahrávce, na které se loučil se svými příbuznými a popisoval, jak usmrtí manželku a sebe. Úpravu auta v garáži naštěstí těsně před setkáním zaregistrovala mladší dcera manželů. Ta také zavolala policii.

Rožnovan přišel včera k soudu o berlích a stále plakal. Tvrdil, že chystal pouze vlastní smrt. „Manželce bych neublížil. Mám ji pořád rád, i když žije s přítelem. Nepamatuji si, že bych něco připravoval,“ hájil se obžalovaný. Tvrdil, že videonahrávku natočil v době, kdy byl pod tlumícími léky a na její obsah si příliš nevzpomíná. V práci ji údajně omluvil, jen aby měl více času si s ní promluvit.

Soudce Vladimír Hendrych jej však upozornil na to, že když rozhodoval o jeho vazbě, mluvil o něčem jiném a k přípravě vraždy se před soudem doznal.

Obžalovaný se hájil tím, že takovou výpověď mu poradil člověk, se kterým je ve vazbě. Jeho jméno poté vzbudilo údiv nejen u soudce. Jde totiž o Pavla Nárožného, který před stejným soudcem čelí obžalobě z dvojnásobné vraždy manželů z Přerova, jejichž těla se dosud nenašla. Nárožný je proslulý neustálými stížnostmi a psaním dopisů na všechny strany. Obvinění z vraždy odmítá. „Každý den od něj slyším nějaké paragrafy, navedl mě k tomu, že se mám přiznat. Není to pravda, co jsem přiznal. Chtěl jsem sám spáchat sebevraždu, manželku jsem vzít s sebou nechtěl,“ trval na svém obžalovaný muž z Rožnova.

Manželé spolu žili třiatřicet let a přátelský vztah spolu udržovali i po odchodu ženy k milenci. S jejím odchodem se však zhrzený manžel vyrovnával velmi těžce. Ještě k Vánocům jí koupil drahý zlatý prsten. Kvůli svému špatnému psychickému stavu musel nakonec vyhledat i odbornou pomoc.

Vražedným plánem muže se bude senát olomouckého soudu zabývat také dnes. Zda padne rozsudek, není jisté.

Michal Burda, ČTK