Zároveň mu nařídil ambulantní protialkoholní léčení. „Rozsudek ještě není pravomocný, strany si ponechaly zákonnou lhůtu na odvolání," sdělil mluvčí krajského soudu v Olomouci Michal Renda.

Podle jeho slov hrozil Rožnovanovi vyšší trest. Do vězení mohl jít až na dvanáct let. „Je to recidivista. Souzeného skutku se navíc dopustil ve zkušební době za jiný obdobný přečin," připomněl Michal Renda. Za podobnou šarvátku stanul totiž Galčan před soudem už před pěti lety. Dostal tehdy dva roky.

K mírnějšímu verdiktu nakonec Romanu Galčanovi tentokrát pomohlo především to, že uhradil všechny způsobené škody. „Také projevil účinnou lítost a po určitou dobu vedl řádný život," doplnil výčet polehčujících okolností Michal Renda.

Incident, kvůli kterému několikrát zasedal olomoucký krajský soud, se odehrál 19. ledna 2013 v rožnovské hospodě U Juráša. Roman Galčan to ten den přehnal s alkoholem. U soudu přiznal, že si nejprve doma nalil slivovici, v pití pálenky pak pokračoval u kamaráda. Nakonec se oba rozhodli vyrazit ještě do hospody na pivo. U Juráša se ale Roman Galčan začal chovat agresivně, hlučně a vulgárně. V opilosti rozbíjel pivní sklenice a popelníky.

Nakonec se židlí rozpřáhl na hlavu servírky a chtěl ji udeřit. Vybral si okamžik, kdy po něm barmanka uklízela rozbité střepy a žádala jej o zaplacení účtu a odchod domů. „Nečekaně se napřáhl židlí přímo proti mně. Mířil mi na hlavu. Byla jsem tak v šoku, že jsem ani nestihla uhnout," popsala u soudu mladá žena útok.

Před zraněním ji zachránil pohotový zásah jednoho z hostů.

Šest kilogramů těžkou židli zachytil jeden z hostů těsně u hlavy obsluhy. Na pomoc mu přišel i kamarád, který se snažil útočníkovi domluvit.

Obžalovaný ale zaútočil i na něj. Natlačil ho na zeď a dvakrát čelem udeřil do levé strany obličeje.

Soudní znalkyně z oboru zdravotnictví vyhodnotila zranění jako středně těžká. Obžalovaný podle ní vedl útok velkou intenzitou.

Muž skončil se zlomenou čelistí a dalšími zraněními, která si vyžádala operativní zákrok, hospitalizaci a více než měsíční pracovní neschopnost.

Roman Galčan se mladé servírce i oběma mužům u soudu už dříve omluvil.

„Lituji toho, co se stalo. Na nic z toho večera si ale nepamatuji. Všechno jsem se dozvěděl až později ze spisu. Už jsem dostal rozum a žádám o další šanci," kál se Galčan v soudní síni.