„Jsou to ojedinělé případy, kdy se nám zkouší řidič vymluvit na konzumaci jídla či ústní vody. Většinou je to tak, že v polovině případů každý nejprve tvrdí, že před jízdou nepili alkohol nebo že mají v sobě zbytkový. Dokonce se nám snaží namluvit, že zrovna dokouřili cigaretu, která bude mít určitě na výsledek testu vliv. Ukáže se však, že to není pravda,“ sdělila mluvčí kroměřížské policie Barbora Balášová.

Na spěch se vymlouvat nelze

Podobné zkušenosti mají i zlínští dopravní policisté. „U nás je třeba druhou nejčastěji používanou výmluvou to, že řidič nutně musel někam odjet z pracovních či rodinných důvodů, i když před tím požil alkohol,“ poznamenala zase zlínská policejní mluvčí Jitka Lysáčková.

Zastavila se i u častých výmluv, kdy řidiči „nadýchání“ svádějí na požití potravin. Rumová pralinka nebo čokoládová tyčinka, kde je rumové aroma, totiž skutečně může mírně hladinu alkoholu v dechu zvednout.

V případě této argumentace se obvykle dělají zkoušky dvě.

„Ta druhá po té první následuje za deset minut. To nám jasně ukáže, zda před jízdou pil nebo jde skutečně třeba o zbytkový alkohol či rumovou pralinku. Pokud řidič před jízdou pije, bývá druhý výsledek testu ještě vyšší,“ vysvětlila mluvčí.

Připomněla i případy, kdy někteří šoféři nadýchají , přestože alkohol před jízdou nepili.

„Fyziologická tolerance naměřené hodnoty bývá do 0,24 promile. Tento výsledek se totiž může projevit u motoristů, kteří mají určité zdravotní problémy. Proto na ně nepohlížíme na řidiče jako na podnapilé,“ vysvětlila policejní mluvčí.