Událostí z loňského listopadu se začal zabývat olomoucký krajský soud. „Na prvním líčení soudce vyslechl obžalované a svědky. K případu se vyjádřili také znalci,“ potvrdil včera Deníku mluvčí soudu Michal Renda. Rozsudek prozatím nepadl. Soud další jednání odročil na 13. listopadu.

Podle žalobkyně Michaely Šokové šestadvacetiletý Schenk svou oběť nejprve zkopal a zfackoval. Poté napadeného muže společně s Macháčkem hodili do potoka a znovu surově bili. Schenk mu poté podle žalobkyně několik minut potápěl hlavu pod vodu a snažil se ho utopit.„Macháček při tom Schenka natáčel a hlasitě se tomu smál,“ řekla žalobkyně. Schenk nakonec muži klekl na hlavu. „Ke smrti nedošlo jen shodou šťastných náhod a díky včasné lékařské pomoci,“ doplnila žalobkyně. Obžalovaný Schenk se před soudem přiznal. Útok vysvětlil tím, že mu muž dlužil peníze a impulzivní povahou. „Lituju toho. Nechtěl jsem ho zabít. Neuvědomil jsem si, že je ta voda tak studená, byl jsem opilý,“ hájil se obžalovaný.

Obžalovaný Macháček popřel, že by Schenka naváděl. U soudu tvrdil, že sám napadeného vytáhl z potoka. „Natáčel jsem to, byla to blbost. Až když jsem viděl, že je břichem ke dnu, věděl jsem, že to není dobré. Když jsme ho vytáhli, byl modrý. Já jsem mu ale zachránil život a teď mi hrozí výjimečný trest, připadá mi to nenormální,“ řekl.Hlavním důkazem je videozáznam, který má soud k dispozici. Podle Schenkova obhájce však v době vazebního řízení nebyl soudu k dispozici jeho zvuk. „Obžalovaný Macháček se tehdy stavěl do role zachránce a na rozdíl od obžalovaného Schenka neskončil ve vazbě,“ řekl obhájce.

Obžalovaný Michal Macháček se kromě tohoto případu zodpovídá také z brutálního napadení v Rožnově pod Radhoštěm. V březnu tady vnikl do pokoje cizince, pěstmi ho bil do hlavy, pak i kovovou tyčí, vyplývá z vyšetřování. Muži zlomil nos a žebra.Podle žalobkyně navíc o tři dny dříve ve stejném městě před provozovnou rychlého občerstvení Restambul Kebab položil dvacetilitrový kanystr naplněný benzinem a odešel na přilehlé parkoviště. U sebe měl sekeru a kuchyňský podpalovač. Strážníkům poté řekl, že jde podpálit „Arabáky“. Obžalován byl kvůli tomu z násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU, ČTK