Snad s vidinou budoucí kariéry mu dívky pak ochotně pózovaly před fotoaparátem jenom v plavkách, v prádle i bez něj. Nakonec za peníze či cigarety kývly i na orální sex.

V pondělí Romanu Trusinovi jeho mravnostní prohřešky spočítal Okresní soud ve Vsetíně. Soudkyně Alena Matochová jej poslala na tři a půl roku za mříže do věznice s dozorem. Nepodmíněně. „Rozsudek ještě není pravomocný. Žalující i žalovaná strana si ponechaly lhůtu na případné odvolání," poznamenal vsetínský státní zástupce Petr Bareš.

Oběťmi choutek osmatřicetiletého muže se staly čtyři dívky, kterým v době spáchání skutků ještě nebylo osmnáct let. Nejmladší byla dokonce teprve čtrnáctiletá.

Všechny byly svěřenkyně výchovného zařízení ve Zlínském kraji. S ohledem na poškozené dívky a citlivost případu však policisté neupřesnili, o které zařízení se konkrétně jedná.

Roman Trusina se s dívkami kontaktoval prostřednictvím chovankyně zařízení, se kterou se seznámil náhodně před třemi lety. Dívka jej postupně na jeho žádost seznamovala s kamarádkami z téhož zařízení, kterým pak muž nabízel fotografování za peníze. „Lákal je na modeling a fotil je v prádle i bez něj," přiblížil státní zástupce Bareš.

Samozvaný „módní" fotograf Trusina však nezůstal jen u pořizování erotických snímků. Za úplatu po dívkách požadoval také orální sex. Ty zpravidla na nabídky přistoupily, protože si chtěly vydělat peníze.

Podle kriminalistů však Trusina v jednom případě použil i násilí aby uspokojil své sexuální potřeby. Obžalován byl proto také ze znásilnění, za které mu hrozilo až deset let vězení. „V tomto bodě byl ale obžaloby zproštěn," uvedl Petr Bareš.

Soud však muži prokázal jiné trestné činy. Odsouzen byl za svádění k pohlavnímu styku, zneužití dítěte k výrobě pornografie a ohrožení výchovy dítěte. Navíc také za trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí, protože na smluvené schůzky za dívkami jezdil autem, i když to měl soudem zakázáno. Nyní nesmí řídit tři roky. Soud také muži zabavil fotoaparát, kterým nezletilé dívky fotil.

Kriminalisté specializující se na mravnostní kriminalitu pracovali na tomto případu několik týdnů, než zajistili důkazy potřebné k zadržení a obvinění muže. To se odehrálo vloni na podzim.

Spouštěcím momentem vyšetřování bylo oznámení z výchovného zařízení, že se dívky vrátily z oslavy osmnáctin jedné bývalé svěřenkyně opilé. „Nebylo jim ještě osmnáct, proto začala policie zjišťovat, kdo jim alkohol a cigarety na oslavě podal. Tak se kriminalisté dostali na osmatřicetiletého muže, který byl na večírku rovněž přítomen," připomněla vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Kriminalisté Romana Trusinu zadrželi v jeho domku. Při prohlídce domu a auta zajistili počítač, několik DVD a CD s nahrávkami, flash disk a fotoaparát s erotickými fotkami dívek.