Petr Čokavec má jít za mříže za pokus o vraždu a pokus o ublížení na zdraví

Čtyřiačtyřicetiletý muž podle soudu loni v létě ve Vsetíně opilý napadl dva své známé. Jednoho udeřil půllitrovou skleněnou lahví do obličeje a druhého dokonce bodl nožem do hrudi. Jen shodou náhod napadeného nezasáhl čepelí do srdce.

Oba incidenty se podle obžaloby odehrály ve vsetínském bytě Čokavcovy družky. Obviněný předešlé dny trávil v sousedním Valašském Meziříčí, kde navštívil gastronomický festival Gulášfest.

Policistům řekl, že na něm popíjel alkohol se skupinou známých. Když se vracel domů v cizí bundě, našel v kapse neznámé léky. Ty spolykal, aby účinky alkoholu zvýšil.

Co se v osudný den dělo, si údajně kvůli návykovým látkám pamatuje pouze v útržcích. Podle svých slov si vybavil jen fakt, že byl spolu s dalšími lidmi v bytě družky. Právě tam v noci záchranáři pro pobodaného muže přijeli.

Případ provázela výrazná pochybení vsetínských policistů. Čokavec tvrdil, že našel dva druhy léků a jeden z nich považoval za diazepam. Připustil to i znalec, podle kterého by na něj ale měl diazepam v kombinaci s alkoholem spíš tlumivý účinek.

Policisté ovšem Čokavcovi po zadržení nenechali odebrat krev ani moč. Spokojili se jen s dechovými zkouškami na přítomnost alkoholu. Případnou přítomnost léků proto nebylo možné prokázat.

„Nicméně pochybení nejsou takového charakteru, aby vylučovala vyslovit závěr o tom, že pan Čokavec je vinen,“ řekl předseda soudního senátu Vladimír Hendrych. Čokavcově obhajobě týkající se výpadků paměti a požití léčiv soud nevěřil. „Došli jsme k závěru, že si v kritické době žádné prášky nevzal,“ dodal.

Bodnutý muž byl po útoku operován, druhému pivní lahev rozbitá úderem o hlavu způsobila jen drobné zranění. Následky u obou mužů soud označil za svým způsobem banální.

„Rozhodující ale je, jakým způsobem pan Čokavec útoky vedl, kam je směřoval a jaké zbraně při tom použil,“ zdůvodnil Hendrych. Útok nožem mohl napadeného usmrtit, druhému z mužů mohlo sklo nevratně poškodit zrak.

Čokavec je podle znalce alkoholik v pokročilém stadiu. Problémy s užíváním návykových látek mají ale i další lidé, kteří se v té době v bytě nacházeli. Někteří dokonce svědčili opilí před soudem.

Obžalovanému přitížilo, že útoky spáchal v podmínce. Jakoukoliv vinu ale rezolutně odmítá. „Je to jen souhrn dohadů a smyšlenek, na kterých se nedá stavět trestní odpovědnost,“ řekl v závěru líčení.