Celých osmnáct let neopustil republiku a skrýval se v malé vesnici na Vsetínsku.

Třiačtyřicetiletý muž z Jeseníku byl naposledy viděn na konci roku 1994, kdy mu bylo téměř 25let. „V ten den odešel od jednání soudu, který ho odsoudil k nepodmíněnému trestu odnětí svobody za majetkovou trestnou činnost. Pár týdnu nato bylo po muži vyhlášeno pátrání. V devadesátém sedmém roce byl bez přítomnosti rozveden a o třináct let později byl prohlášen za mrtvého," popsala jesenická policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

Před pár měsíci se muž dostavil na městský úřad ve Frýdku – Místku. Oznámil ztrátu občanského průkazu a představil se pod jménem muže prohlášeného za mrtvého. Jakmile zjistil, že průkaz mu automaticky nebude vydán, nechal na úřadě žádost a odešel.

Hned druhý den ale stejný člověk zavolal na Městský úřad do Jeseníku. Pracovnici řekl, že chce nový doklad totožnosti a že byl prohlášen za mrtvého. „Úřednice muže odkázala na soud. S tím, že dokud ten nerozhodne, nemůže mu být občanský průkaz vydán. Hned poté byla informace předána i policistům, kteří začali po neznámém muži pátrat.," vylíčila Neubauerová.

Třiačtyřicetiletého muže se jim podařilo vypátrat na Opavsku. Policisté muže ztotožnili a opravdu zjistili, že se jedná o muže, který v roce 1994 zmizel ze světa. Celých 18 let neopustil Českou republiku. Zašil se v malinkaté vesničce na Vsetínsku a nikde oficiálně nepracoval. Přivydělával si pouze občasnými brigádami.

„Před pěti lety začal vystupovat pod cizí identitou, kterou si vypůjčil od člověka, kterého znal z minulosti. Zřejmě kvůli vyhlášené amnestii se muž pokusil získat svoji pravou totožnost zpátky," doplnila Neubauerová.