Ze stejného zločinu ve formě účastenství jako pomocník obvinil i šestadvaceti­letého muže, který celému incidentu přihlížel a agresora k útokům podněcoval.

Soudce ve čtvrtek rozhodl o vazbě pro hlavního pachatele, starší z obviněných bude stíhán na svobodě. „Mužům hrozí v případě prokázání viny až osmnáctiletý trest odnětí svobody," řekla Valašskému deníku krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

VYŘIZOVÁNÍ STARÝCH ÚČTŮ

Surový útok se odehrál v pondělí odpoledne v obci na Rožnovsku poblíž prodejny potravin, kde dva mladí muži popíjeli alkohol. Kolem čtvrté hodiny odpoledne k obchodu přijel na kole dvaapadesátiletý místní muž, kterého si mladší z mužů ihned všiml a vzpomněl si, že mu z dřívější doby dluží pár stovek. „Opilý mladík znenadání kopl muže do obličeje a začal ho bít. Pak ho shodil do blízkého potoka, kde v brutálním útoku v podobě facek a kopání pokračoval," vylíčila Javorková.

Útočník muže kopal a pěstmi tloukl po celém těle i do obličeje a hlavy. „Pak poškozenému několikrát ponořil hlavu pod hladinu a násilně mu ji tam držel tak, aby nemohl dýchat a snažil se ho utopit," popsala mluvčí.

Když se napadený muž pokusil z potoka vylézt ven, tak ho tam útočník znovu shodil. Napadený muž neměl podle policistů šanci se bránit. „Napadání přihlížel šestadvacetiletý muž, který agresora ve fyzickém napadání povzbuzoval, podněcoval ho k dalším útokům a hlasitě se smál," doplnila Javorková s tím, že po několikaminutovém surovém útoku muž zůstal bezvládně ležet v bezvědomí na břehu potoka.

NAPADENÉMU ZAVOLALA POMOC ŽENA Z OBCHODU

Rychlou záchrannou službu, která následně odvezla zraněného muže do nemocnice, přivolala žena z blízkého obchodu. Na místo rovněž dorazili rožnovští policisté, kteří začali zjišťovat okolnosti incidentu. Podle prvotního oznámení měl totiž dvaapadesátiletý muž v opilosti spadnout do potoka sám a dva přítomní mladíci ho měli z vody vytáhnout. Rožnovští policisté ale během prověřování události zjistili, že prvotní oznámení se nezakládá na pravdě. Vyšetřování případu si nejprve převzali vsetínští kriminalisté a posléze pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu pokusu vraždy krajští kriminalisté z odboru obecné kriminality.

Podle Javorkové byli oba mladí muži v době incidentu opilí. „Mladšímu z mužů jsme naměřili necelé dvě promile a staršímu necelé jedno promile," řekla mluvčí.