Mladý muž letos 9. dubna na Velikonoční pondělí způsobil v opilosti vážnou dopravní nehodu na silnici mezi Janovou a Hovězím. Zemřel při ní padesátiletý motorkář z Nového Hrozenkova.

Podle rozhodnutí soudu se Tomáš Matocha provinil usmrcením z nedbalosti a ohrožením pod vlivem návykové látky.

Rozsudek ještě není pravomocný, odsouzený i státní zástupce si ponechali lhůtu na odvolání.

V osudné Velikonoční pondělí jel Tomáš Matocha z Karolinky směrem na Vsetín. Za volant sedl silně opilý. Řídil červenou Škodu Octavia svého otce, přestože vůbec nemá řidičský průkaz.

Neměl ani řidičák

„Před nehodou jsem najezdil možná pět kilometrů, když mě kamarádi učili řídit," přiznal Tomáš Matocha.

Přímo k nehodě včera u soudu nevypovídal. Soudce Miroslav Tomáštík však s jeho souhlasem přečetl záznam dřívější výpovědi na policii. „Chodil jsem s bratrancem po šmigrustu. Víc si nepamatuji. Ani co jsem vypil. Netuším, jak jsem se dostal za volant, ani kam jsem jel," stálo v zápisu.

Tragická nehoda se odehrála na silnici mezi Hovězím a Vsetínem. Tomáš Matocha jel rychle a riskantně. Dojel muže na motocyklu, kterého začal předjíždět.

Manévr si však kvůli vozům jedoucím v protisměru rozmyslel a pokusil se znovu zařadit za motocykl. Přitom do něj narazil. Padesátiletý motocyklista podlehl zraněním na místě.

Podle znaleckého posudku jel Tomáš Matocha v době střetu rychlostí devadesát sedm kilometrů v hodině. Motorkář sedmdesátkou. Poté, co smetl motocyklistu, naboural ještě protijedoucí BMW. Jeho řidička strávila dva dny v nemocnici s pohmožděninami.

Matocha měl v době nehody v krvi 1,9 promile alkoholu. Podle státního zástupce Jiřího Sachra bylo s podivem, že se s autem dostal z Karolinky tak daleko. „Měl minimální řidičskou zkušenost. Jeho jízda byla od počátku hazardní. Bylo jen otázkou času, kdy dojde k nehodě," uvedl Jiří Sachr.

Podobně se již dříve vyjádřilo několik svědků, které Tomáš Matocha při své zběsilé jízdě z Karolinky ke Vsetínu riskantně předjížděl. „Projevil naprostou nezodpovědnost a neúctu k ostatním řidičům," zdůraznil státní zástupce.

Za usmrcení z nedbalosti a řízení v opilosti hrozilo Tomáši Matochovi podle trestního zákona až šest let vězení. Senát okresního soudu nakonec obžalovanému vyměřil tříapůlletý nepodmíněný trest. Také mu na sedm let zakázal řídit a přikázal zaplatit odškodné pozůstalým.

Tomáš Matocha se včera u soudu za svou jízdu znovu omluvil a projevil lítost. Před časem také poslal omluvné dopisy synům zesnulého motocyklisty a jeho matce. Podle zmocněnce pozůstalých však tato omluva nebyla dostatečná a upřímná, neboť s ní viník nehody příliš dlouho otálel. Obhájkyně odsouzeného to hájila tím, že z počátku nebyla známa jména lidí, kterým je možné omluvu adresovat. Zdůraznila také, že Matocha je od tragického střetu neustále ve stresu.