Přestože tyto činy vyhodnotili pouze jako přestupky, radní se je rozhodli řešit ve spolupráci se speciálním týmem odborníků.

Zatím k poslednímu útoku došlo 21. dubna před fotbalovým hřištěm u střední školy Kostka. „Dvojice mladých Romek zde napadla dvě dívky. Svědkem této události byla i starostka Iveta Táborská, která ihned zavolala na tísňovou linku městské policie," informovala mluvčí Vsetína Jana Čadová.

Když se starostka snažila konflikt urovnat, Romky na ni dokonce slovně zaútočily.

Podle Vsetíňanů nejsou podobné případy ničím neobvyklým.

„Ale většinou to jsou jen slovní urážky, které nikdo nehlásí. Problém je, že se jim ve všem ustupuje. Není pak divu, že jakmile je po hromadě větší skupinka Romů, každý obyčejný člověk se kolem nich bojí projít," řekl například Jiří Malý ze Vsetína.

Vsetín má speciální intervenční tým

Všem případům napadení nezletilými věnují vsetínští radní zvýšenou pozornost. „V minulosti jsme proto sestavili intervenční tým složený ze zástupců městské policie, sociálních pracovníků, pracovníků správního orgánu a zástupců Policie České republiky," prozradila starostka Iveta Táborská.

Za úkol mají minimalizovat počty takových potyček. Společně pracují i na objasnění případů a provedení zákonných opatření proti útočníkům, včetně sociálního dohledu.

Terénní pracovníci uvádějí, že v minulosti zaznamenali i rasově motivovaná napadení. „Obvykle se jich účastnil větší počet pachatelů na většinou neznámých obětech. Nyní má na svědomí tyto případy poměrně úzká skupina Romů. Ve většině incidentů ale hrála etnicita až druhořadou roli," řekl vedoucí organizační složky Terénních sociálních pracovníků a romský poradce Jan Plšek.

Agresivní chování je podle něj častější mezi členy majority.

„Myslím si, že příčinu lze hledat v nespokojenosti společnosti. Ačkoliv to tak nemusí vypadat, ve Vsetíně těchto případů spíše ubývá," dodal Plšek.

Nejvíce se perou „bílí" mezi sebou

Jeho slova potvrzuje také statistika Městské policie Vsetín. Od začátku roku evidují devětatřicet nahlášených případů narušování občanského soužití.

Drtivá většina z nich se odehrála mezi členy majority navzájem.

„V případě, že se kdokoliv cítí ohrožen, byť jen drobným narušováním občanského soužití, má možnost obrátit se na tísňovou linku Městské policie Vsetín nebo Policie České republiky," dodal ředitel Městské policie Vsetín Nikolaj Martinák.