Obyvatelé města se ve své domovině zásadně ohroženi necítí, přesto znají místa, kterým je lepší se vyhnout. „Strach nemám, ale jsou oblasti, kde v noci sama raději nechodím," přiznala Jana Mitrová z Valašského Meziříčí. Jako příklad uvádí prostor mezi obchodem a hernou na ulici Mírová. „Nejsou tam světla a lidé tam po večerech pijí a poflakují se," stěžuje si mladá Meziříčanka.

Podle ní takto zanedbaná místa ve městě nemají co dělat. „Není nutné zvelebovat jenom náměstí. Radní by měli myslet také na prostory, které nejsou tolik na očích," doplnila Jana Mitrová.

Pocit bezpečí Meziříčanů souvisí s počty policistů, kteří denně ulice kontrolují. V současné době jich na Valašské Meziříčí připadá třicet pět. Podle obyvatel je to ale málo. „Bydlím nedaleko lokality, kde žijí problémoví lidé a policisty tam moc často nevidím," poznamenal Lukáš Havran z Valašského Meziříčí.

Podle policejních statistik připadá ve Valašském Meziříčí na jednoho muže zákona přibližně 1 100 obyvatel. Okresní průměr je přitom téměř poloviční.

Dopad na bezpečnost lidí ve městě to ale podle vedoucího územního odboru Vsetín Bohdana Varyše nemá. „Pro místní se nic nemění. Máme situaci ošetřenou a spolupracujeme také s městskými strážníky," uklidnil Bohdan Varyš. Přesto je jeho cílem zvýšit počet policistů v terénu. „Snažíme se reorganizovat stávající systém tak, ať sedí méně policistů v kancelářích a můžeme poslat více hlídek mezi lidi," prozradil šéf vsetínského územního odboru.

Nejčastějšími prohřešky ve městě jsou podle jeho slov majetkové trestné činy. Tedy krádeže.

Objevuje se ale také kriminalita související s alkoholem a drogami.

Znepokojivé výsledky policejních statistik přiměly valašskomeziříčskou radnici, aby se otázkou kriminality a bezpečnosti ve městě zabývala. „Jsou to zajímavá čísla. S policisty spolupracujeme a podpoříme jejich snahu zvýšit počet mužů v terénu," řekl starosta Valašského Meziříčí Jiří Částečka.

Také podle jiných zastupitelů Meziříčí je cesta, kterou se policisté v okrese vydali, správná. „Je dobré, že policie směřuje k navýšení hlídek a k denní kontrole krizových míst," myslí si zastupitelka Irena Brouwerová.

Podle ní je ve městě největší problém s bezdomovci a nepřizpůsobivý­mi lidmi.

Důležitá je ale prý prevence. Podle zastupitelky by systém neměl fungovat tak, aby lidé volali, až když nastane problém.

„Policisté nebo strážníci by měli často a aktivně zvláště ohrožená místa kontrolovat, ať se telefonáty od obyvatel objevují co nejméně," je přesvědčená Brouwerová.

Od roku 2011 vláda snížila počet policistů v kraji o 154 členů.

V okrese Vsetín dnes působí 227 řadových policistů. Na jednoho muže zákona připadá v průměru 651 obyvatel a plošně pokryje přes 5 kilometrů okresního území.