Muž přišel k trafice kolem jedenácté hodiny s tím, že si chce koupit noviny a cigarety. Z peněženky vytáhl tisícikorunu. „Prodavači se však bankovka nezdála, pořádně si ji prohlédl a nakonec zákazníkovi sdělil, že je to padělek a zavolá policii. Muž se zalekl a z místa s prázdnou utekl,“ popsala nezdařený pokus padělatele vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Prodavač z novinového stánku skutečně policisty zavolal a bankovku odevzdal. „Jedná se o padělek, na první pohled nerozeznatelný od originálu. Avšak nemá žádné ochranné prvky, což bystrý prodavač poznal,“ pochválila trafikanta Javorková.

Policisté z oddělení hospodářské kriminality bankovku odešlou na expertízu. Po muži, který chtěl tisícovku uvést do oběhu, pátrají.

Kriminalisté zaznamenali letos v regionu už téměř dvě desítky padělaných bankovek. Nejčastější jsou podle nich právě falešné tisícikoruny, ale objevily se také dvoutisícikoruny i bankovky nižších nominálních hodnot třeba dvoustovky a pětistovky.

Na falešnou dvoutisícovou bankovku narazila v polovině prosince třeba také pracovnice bankovního ústavu ve Vsetíně. Našla ji v tržbě z jedné vsetínské lékárny, kterou přišla účetní uložit na bankovní účet. I tato bankovka se podrobí expertíze.

„Pachatelé se velmi často pokouší padělky zaplatit v novinových stáncích. Z prodejního okýnka jsou totiž hůře identifikovatelní a také mají rychlou možnost úniku,“ vysvětlila Javorková.

Prodavači by proto podle ní měli dát na padělky velký pozor, a pokud je to možné, kontrolovat alespoň ty nejzákladnější znaky, tedy ochranný stříbrný proužek, který musí být lesklý a dále proti světlu zkontrolovat vodoznak. Některé padělky jsou rozpoznatelné i pohmatem. Pokud se prodavači bankovka nezdá, ať raději přivolá policii.

Trestní zákon na padělatele pamatuje poměrně vysokou trestní sazbou. Za trestný čin padělání a pozměnění peněz hrozí až osmileté vězení.