Dům ukrytý za hustým porostem tújí a keřů v ulici A. Randýskové ve Zlíně na Podhoří byl i následující den poté, co v něm našli tři mrtvé, stále obehnán policejní páskou. Dům nadále střežila hlídka policie. Není divu, na místě i druhý den vyšetřují krajští kriminalisté.

„Od pondělního odpoledne prověřují úmrtí dvou žen a jednoho muže v rodinném domku ve Zlíně. Kriminalisté ve věci zahájili v úterý večer úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu vraždy,“ uvedla v úterý za policii krajská tisková mluvčí Lenka Javorková.

Co se však v domě stalo? Došlo skutečně k násilnému trestnému činu, tedy vraždě tří osob, anebo ke dvěma vraždám a sebevraždě, nebo šlo o nešťastnou náhodu? Jaká byla rodina, která v domě zemřela? Kdo našel zemřelé a proč až po tak dlouhé době? Kdy je viděli naposledy? A jak bude nyní postupovat kriminálka v řešení případu? Na všechny otázky se Deník zaměřil.

KDO ZEMŘEL?

Ještě v pondělí to vypadalo, že v domě zemřeli manželé a matka jednoho z nich.

Deníku se nakonec podařilo zjistit identitu rodiny, její jméno však nebude z pochopitelných důvodů uveřejňovat. Šlo o šedesátiletou ženu, její čtyřiatřicetiletou dceru a sedmatřicetiletého syna.

POHLEDEM SOUSEDŮ

Všichni sousedé v okolí se shodli na tom, že šlo o bezproblémovou, klidnou a nenápadnou rodinu, která se v okolí s nikým nestýkala.

„Myslím, že si jen jednou stěžovali na hlasitou hudbu z nedalekého baru.“

„Ta starší paní jezdívala s tou mladou do města. Jednou mi ten pán říkal, že dělá z domu, prý něco na počítači.“

„Měli kočky, chodívala jsem kolem jejich domu venčit psa a ony na něj startovaly.“

„Ty jejich kočky nám dělaly neplechu na naší zahradě,“ i to byly vzpomínky na rodinu sousedů. 

JAK DLOUHO JE NEVIDĚLI?

V čem se sousedé neshodli, bylo, kdy trojici viděli naposledy.

„Tak před třemi měsíci.“

„To bylo tak před několika týdny.“

„To auto tam tak měsíc stálo.“

„Já jsem je viděla snad naposledy v listopadu. Od té doby jsem tam myslím neviděla ani svítit,“ uvedli další lidé z okolních domů.

Podle nich nikdo u tohoto domu ani neuklízel sníh, dokonce nikdo neviděl ani stopy ve sněhu nebo třeba jen plnou popelnici. Jen přeplněnou poštovní schránku.

Všichni si mysleli, že se rodina odstěhovala z domu, který měli pronajatý.

TŘI LIDÉ NIKOMU NECHYBĚLI?

Jak se podařilo Deníku zjistit, dcera byla rozvedená, ale bývalý manžel ji jezdil navštěvovat. Když v pondělí přijel k domu a uviděl plnou schránku na poštu, pootevřené okno, neváhal a ihned prý volal policii.

Tu podle výpovědí z blízkého okolí měl volat ale otec rodiny, který přijel na návštěvu.

PROČ ZEMŘELI?

Odpověď je již druhý den jasná.

„Mohu potvrdit, že došlo k násilnému trestnému činu,“ uvedl státní dozorující zástupce Leo Foltýn s tím, že krajské státní zastupitelství nebude nyní věc komentovat a blíže se k případu vyjadřovat.

Deník však na místě pátral také.

„Určitě to byla vražda, šla jsem kolem a slyšela policii bavit se, že tam byla krev na zemi i na stěnách. A večer tam svítili tím fialovým světlem, co zjišťuje stopy krve, viděla jsem to v kriminálce,“ myslí si například jedna mladá žena, která kolem domu procházela a údajně slyšela tento rozhovor. A nebyla sama.

„Slyšel jsem, že jeden z těch, co zemřeli, měl na hlavě sáček, asi to byly vraždy,“ tvrdil muž ve středních letech.

ČEKÁ SE NA PITVU

O tom, jak ale rodina za zatím nejasných okolností zemřela, rozhodne až nařízená soudní pitva.

„Pokud si u nás policie objednala soudní pitvu, můžeme její výsledky sdělit pouze objednateli, tedy orgánům činným v trestním řízení. V této věci jsme vázáni mlčenlivostí,“ uvedl mluvčí olomoucké fakultní nemocnice Egon Havrlant.

Mezitím kriminalisté na místě činu musí zajistit stopy a důkazy pro případ, že by došlo k trestnímu řízení. 

DALŠÍ POSTUP VYŠETŘOVÁNÍ?

„Na místo ihned vyjely policejní hlídky, zlínští kriminalisté, psovod a následně krajští kriminalisté, kteří si vyšetřování případu převzali. Až do nočních hodin probíhalo ohledání místa činu, ke kterému byl přizván i tým soudních lékařů z Ústavu soudního lékařství Olomouc a státní zástupce Krajského státního zastupitelství v Brně – pobočky ve Zlíně. K prohlídce těl zemřelých jsme přivolali rychlou záchrannou službu,“ uvedla za krajskou policii tisková mluvčí Lenka Javorková.

Podle ní v průběhu ohledání vyšlo najevo, že ženy a muž zemřeli už před několika týdny, možná měsíci.

„Příčinu úmrtí nám objasní nařízené soudní pitvy. I dnes budou kriminalisté na případu intenzivně pracovat a zjišťovat, zda nedošlo ke spáchání násilného trestného činu. Do prověřování byl nasazen maximální počet kriminalistů tak, aby byla tato tragická smrt tří osob co nejdříve objasněna,“ doplnila krajská policejní mluvčí.

POHLEDEM ŽALOBCE

„Ze své zkušenosti z přítomnosti na řadě míst činu mohu říci, že je to pro státního zástupce neocenitelné. Udělat si obrázek o situaci na místě činu, o nálezu těl, nálezu konkrétních předmětů a stop může pomoci při orientaci státního zástupce v přípravném řízení i v řízení u soudu. Státní zástupce ovšem nezasahuje, není-li to nezbytné, policii do samotné práce na místě činu. Působí spíše jako kvalifikovaný pozorovatel. Zároveň s ním ovšem hned může policie konzultovat procesní otázky a další postup v trestním řízení,“ uvedl obecně k roli žalobce v takových případech státní zástupce Roman Kafka.