Soukromníci jsou přesvědčeni, že zvířata někdo postupně kradl od června, kdy měla zvířata jateční váhu 20 kilogramů. „Zjistili jsme to, když jsme dělali evidenci. A pak nás upozornili i místní obyvatelé, že do okolí pastviny v poslední době jezdila skupinka lidí. Dokonce snad i viděli, jak je odváží. Je to samozřejmě hrozné. Chov ovcí je dost velká dřina, člověk nad tím stráví hodně času,“ posteskla si zootechnička Lenka Bajzová. Ta pracuje ve společnosti, které ovce patřily.
Ve firmě se však s krádeží stáda nesetkali poprvé. „V posledních letech se nám to stávalo poměrně pravidelně. Letos už nám ale došla trpělivost, a proto jsme to i ohlásili na policii,“ podotkla. Podle ní zloději jehňata ukradli ze dvou možných důvodů. „Myslím, že je buď mají pro vlastní spotřebu, nebo s nimi obchodují,“ konstatovala Bajzová. Podle ní lidé v této republice jehněčí moc nejedí. Společnost tento druh masa nejvíce nejčastěji vyváží do zahraničí.
Škodu, kterou zloději společnosti Mamian způsobili, si její majitelé vyčíslili na více než 159 tisíc korun. „Kriminalisté už mají seznam odcizených ovcí a po pachatelích pátrají,“ informovala mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.
Nad krádeží se pozastavili i další chovatelé ovcí. „Je to samozřejmě hrozné. Člověk tomu věnuje opravdu hodně času a úsilí,“ postěžoval si chovatel Pavel Šeliga z Vlachovic. Sám takovou zkušenost prý naštěstí nemá. „Raději na něco takového ani nemyslím. Ale tady v okolí žijí lidé, kteří by si něčeho takového určitě všimli,“ konstatoval.
S ukradenými ovečkami zatím nemá zkušenost aní i další chovatel Zdeněk Miklas z Valašskokloboucka. „Osobně jsem se s ničím takovým nesetkal, ale občas tyto zkušenosti slýchávám od známých a kolegů. Není to samozřejmě nic příjemného,“ podotkl chovatel. Podle něj ukrást ovce však nemusí být zas až tak složité. „Záleží to na stádu i plemenu. Pokud jsou ovce zvyklé na přítomnost lidí, tak se člověka nebojí. A když jim například hodíte kousek chleba, tak za vámi pár zvědavých přijde,“ mínil chovatel Miklas.