Na mezinárodní konferenci prevence kriminality přijel také šéf Národní protidrogové centrály Jiří Komorous. Podle něj je problematika drog v České republice podceňovaná, a to navzdory alarmujícímu stavu místní drogové scény. „V poslední době jsme zaznamenali renesanci zvýšeného dovozu a distribuce kokainu, takže dnes už je u nás k dostání i na ulici,“ sdělil Komorous s tím, že Česko je velmocí ve výrobě pervitinu. „Počet laboratoří vzrostl v poslední době o dvě stovky,“ uvedl šéf protidrogové centrály.
Celá situace je podle jeho slov o to horší, že zatímco v minulosti byly drogy k dostání jen ve velkých městských aglomeracích, nyní jsou k dispozici i v nejmenších vesnicích. Česká republika je navíc dvojkou v Evropě ve zneužívání marihuany. „Tato droga je bohužel podceňována a velmi často se o jejím působení veřejnosti lže. Není pravda, že je míň nebezpečná než tabák a alkohol. Dokazují to desítky lékařských studií,“ zdůraznil Komorous.
Podle odborníků však nejsou velkým celospolečenským problémem jen nelegální drogy, ale také alkohol. „U nás je alkoholismus společností tolerován a mládež jej velmi brzy přijímá za součást svého životního stylu. Málokdo si ale uvědomuje, že je často předzvěstí tvrdších drogových závislostí,“ řekl Nikolaj Martinák, ředitel vsetínské městské policie, která má s potíráním alkoholismu mládeže nemalé zkušenosti. Za poslední rok se jí totiž podařilo odhalit stovky podnapilých mladistvých.
„I když se podílíme na spoustě preventivních programů, bohužel, represe je v tomto případě účinnější. Díky pravidelným kontrolním akcím se situace na Vsetíně zlepšuje a zatímco před rokem jsme běžně zaznamenali za jediný večer průměrně deset záchytů, dnes jsou to jeden nebo dva,“ poznamenal Martinák. I přesto se včera všichni odborníci na problematiku závislostí shodli, že absolutně nejdůležitější aspekt v potírání drogové kriminality je prevence. „Ve chvíli, kdy se mladý člověk setká s dealerem, musí mít v hlavě srovnáno, proč tu drogu odmítne. A dokud se nespojí úsilí všech vládních a nevládních organizací a rodičů, situace se u nás nezmění a bude se zhoršovat,“ zdůraznil Komorous.
Základem prevence je přitom nabídka alternativy životního stylu a dobrá informovanost. „A to už od našich nejmenších dětí. Proto jsme zavedli do výukových programů už i učitelů mateřských škol sekvence, které se touto problematikou zabývají,“ uvedla profesorka Libuše Ludíková, děkanka olomoucké pedagogické fakulty, pod jejíž záštitou se konference konala. Právě pedagogická fakulta společně s komisí prevence kriminality města Vsetína už devět let organizuje tuto konferenci, která se vždy zaměřuje na jinou problematiku.