Oběťmi nevybíravých útoků byly v drtivé většině ženy. Jedenáct mužů kvůli tomu policisté ze společných obydlí vykázali. O rok dříve opouštělo byt ze stejných důvodů deset násilníků, v roce 2008 osm mužů a dokonce jedna žena.

Bez domácích šarvátek se neobešly ani vánoční svátky. Předposlední den starého roku řešili policisté spor matky se synem v sídlišti ve Vsetíně. „Šestatřicetiletý muž měl delší dobu vulgárně napadat svoji čtyřiašedesátiletou matku,“ přiblížila vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Ukázalo se, že o domácí násilí nejde. Nevybíravé nadávky padaly z obou stran. „Muž nadýchal přes tři a matka přes jedno promile alkoholu,“ upřesnila Javorková.

Skutečných případů domácího násilí zaznamenali policisté jen během vánočních svátků šest. „Ve dvou případech jsme muže vykázali na deset dní z domu,“ uvedla policejní mluvčí. Třiadvacátého prosince vyjížděli policisté do rodinného domku na Vsetínsku, kde opilý sedmdesátiletý muž už poněkolikáté velmi vulgárními výrazy tituloval o šest let mladší ženu, svoji bývalou manželku. Vyhrožoval jí také zabitím. „Vůbec mu nevadilo, že sprostým nadávkám přihlížejí a naslouchají jeho vnoučata, která v domku se svými rodiči taktéž bydlí,“ kroutila hlavou Javorková.

Poslední dva roky se vyhrožování a nadávky opakovaly stále častěji a nabývaly na intenzitě. Policisté do domku vyjížděli více jak desetkrát, násilník trávil již několik nocí v policejní cele. Vše došlo tak daleko, že žena se před svým manželem ze strachu zamykala v pokoji. „Jde o typický případ psychického domácího násilí. Muž totiž ženu nikdy fyzicky nenapadl,“ poznamenala Javorková.

Policejní komisař muže na deset dní z domu vykázal. Při zadržení museli policisté neurvalce spoutat, byl opilý a agresivní. „Komisař jej obvinil z týrání osoby žijící ve společném obydlí. Hrozí mu až čtyřleté vězení,“ poznamenala Javorková.

Policisté mohou násilníky vykázat z domu pouze na deset dní. V pravomoci soudu je rozhodnutí prodloužit až na rok. To se vloni stalo v případě domácího násilí v Novém Hrozenkově. V listopadu vykázali karolinští policisté z domu sedmapadesátiletého muže, soud poté jejich verdikt o rok prodloužil. „Muž týral svoji ženu psychicky i fyzicky. Vyhrožoval jí zabitím, mlátil ji a dokonce i škrtil,“ vylíčila kruté zacházení Javorková. Násilníkovi nyní hrozí až osm let vězení.

Jako domácí násilí popisují policisté dlouhodobé a stupňující se psychické, fyzické, sexuální, ekonomické či jiné násilí mezi blízkými osobami. Odehrává se beze svědků za zavřenými dveřmi bytů a domů. Oběti s útočníky sdílí mnoho společného, třeba děti, majetek, příbuzné a známé. „To jim brání vše oznámit. Ale domácí násilí samo nemizí. Jeho skrývání není řešením,“ zdůraznila mluvčí.

Odborníci se shodují, že v případě domácího násilí by lidé neměli s kontaktováním policie či center, které nabízejí obětem agresorů pomoc, váhat. „V praxi je to ale individuální. Většinou trvá velmi dlouho, než týraná osoba případ ohlásí,“ uznala už dříve koordinátorka Intervenčního centra pro osoby ohrožené domácím násilím Jarmila Hasoňová.

Impulsem ke zkontaktovaní policie či centra většinou bývá až velmi brutální útok či hrozby ublížení dětem nebo rodičům. „Do té doby týraní lidé snášejí útrapy, protože se bojí například výhrůžek partnera, že je připraví o děti či byt a podobně,“ přiblížila Hasoňová.

Své vědí o obětech domácího násilí také ve vsetínském Azylovém domě pro ženy a matky s dětmi. „Každým rokem tvoří více než polovinu našich klientek ženy, které mají s domácím násilím špatné zkušenosti,“ potvrdila vedoucí azylového domu Pavla Rúčková. Podle jejích slov počet obětí násilí v posledních letech neroste. Na druhou stranu se ovšem nedá mluvit ani o poklesu.