Dva muži a žena z Ostravska (všichni ročník 1991) se vypravili z hotelu Hájenka na Kasárnách nejprve do Velkých Karlovic, odtud na Soláň a Tanečnici. Pokračovali do Karolinky a kolem přehrady Stanovnice dál na hřeben Javorníků.

„V tu chvíli už bylo k sedmé hodině večer a všichni už byli vysílení. Přece jen v podmínkách, které panovaly, platí každý krok za dva normální,“ přiblížil Roman Kalabus z Horské služby Beskydy.

Spolu s kolegy z horské služby přijal hlášení o trojici vyčerpaných turistů o půl sedmé večer. Vysílenou skupinu našli záchranáři na hřebeni nedaleko Ztracence.

„Bylo to poměrně náročné. Sněhové návěje kolem Ztracence byly metr až metr a půl vysoké,“ popsal Kalabus.

Horští záchranáři trojici transportovali s využitím čtyřkolky a skútru na Kasárna. Především mladá žena už vykazovala známky podchlazení.

„Důležité je, že to dobře dopadlo. Turisté nepodcenili oblečení, měli na sobě několik vrstev. Horší už to bylo s obuví – nízké pohorky nebyly nejvhodnější,“ upozornil Roman Kalabus.

Tentýž večer a noc horští záchranáři asistovali také u dalšího zásahu, tentokrát šlo o pátraní po zbloudilém běžkaři. Sportovec se vypravil z Valašské Bystřice přes Tanečnici na Ptáčnici a měl zřejmě v úmyslu zamířit zpět do Valašské Bystřice.

Tam ovšem nedorazil. Zatímco ve Valašské Bystřici po běžkaři pátrali policisté, horští záchranáři měli za úkol prohledání hřebene. Na samotný ostrý zásah v terénu ale nakonec vlastně nedošlo.

„Obvolávali jsme nejprve horské chaty a na Vsackém Cábu nám sdělili, že běžkař se odchýlil od trasy a běžel na Dušnou,“ přiblížil Josef Slovák z Horské služby Beskydy s tím, že i toto víkendové pátrání mělo šťastný konec a podchlazeného muže se podařilo najít.

„Je třeba pochválit výbornou komunikaci a spolupráci s policií i Vsackým Cábem. Vše se podařilo skvěle organizačně zvládnout,“ zdůraznil Josef Slovák.