Senát v čele s předsedou Jiřím Zouharem mu potvrdil devítiletý souhrnný trest za podvody a desetiletý zákaz podnikání. Celkovou škodu, kterou svou trestnou činností spáchal, dnes soudci vyčíslili na téměř miliardu korun.

Devítiletý trest je uložen i za tři trestné činy podvodu, za které byl odsouzen už dříve. Zubík si větší část trestu odpykal, nyní je podmíněně propuštěn na svobodu. Zubík včera k soudu nepřišel kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Žádal o projednání v jeho nepřítomnosti.

Roman Zubík se u olomouckého odvolacího soudu dožadoval zproštění obžaloby. Namítal, že Krajský soud v Ostravě dříve nesprávně hodnotil jednotlivé důkazy. Odvolací soud ale včera rozsudek krajského soudu pouze upřesnil. „Devítiletý trest je naprosto adekvátní. Je třeba poukázat na četnost trestné činnosti, její závažnost i na škodu, která činí devět set deset milionů korun. Je pravda, že řízení probíhá již delší dobu, prodlevy však byly na straně obžalovaného," uvedl předseda senátu Jiří Zouhar.

Případy, kterými se včera odvolací soud zabýval, byly vyjmuty z původní rozsáhlé trestné činnosti, za kterou již byl Zubík odsouzen.

Stejně jako předcházející Zubíkovo odsouzení se i tato část obžaloby týkala údajných finančních podvodů. Měl vystavit fiktivní fakturu na dodávku pohonných hmot, čímž způsobil Moravia bance škodu 45 milionů korun.

Od slovenské společnosti SPP pak podle obžaloby svým nepravdivým tvrzením získal na nákup akcií téměř 121 milionů korun. Oba žalované skutky se podle spisu staly už v roce 1998.

Podle obhájce Jiřího Matijaševiče však Zubík v prvním případě nebyl přímým účastníkem úvěrové smlouvy a škoda podle něj nevznikla žádná, neboť byla částka později zaplacena.

Ani v druhém případě podle něj nešlo o trestný čin. „Kvůli rozsáhlé trestné činnosti byl již několikrát souzen, ve vězení si již odpykal pět let, není důvod mu ukládat další trest," argumentoval obhájce Matijaševič. Dodal, že trestní stíhání jeho klienta trvá již jedenáct let. „Dlouhodobě se to podepsalo na jeho zdraví," uvedl Matijaševič.

Podle žalobce je však trest na místě. „Považujeme jej za přiměřený," poznamenal s tím, že sice již uplynula dlouhá doba od spáchání trestné činnosti, ale je třeba přihlédnout například k výši způsobené škody i k promyšlenosti Zubíkova jednání. S tím souhlasil i odvolací soud.