Skupinka několika desítek alkoholem notně posilněných příznivců hostů vniknula po závěrečném hvizdu sobotního utkání 29. kola druhé ligy na ledovou plochu a postrkovala se tam s fanoušky domácích, kteří chtěli poblahopřát svému týmu k vítězství. Do potyčky byli nakonec vtaženi i samotní hokejisté Meziříčí.

Jak vlastně všechno začalo? O první nepředloženosti se postaralo několik rádoby fanoušků Vsetína, kteří prakticky po celý zápas vhazovali na ledovou plochu během hry konfety a další předměty. Klíčovým momentem, který rozohnil již tak dost hustou atmosféru na stadionu, byla pětačtyřicátá minuta utkání.

Domácí hráč Dalibor Sochorek vstřelil vyrovnávací branku na 1:1 a těsně po ní vylezl na mantinel přímo před skupinku vsetínských příznivců. Naklonil se nad plexisklo a začal si s diváky něco vyříkávat a gestikulovat.

Situace se v okamžiku přeměnila v potyčku hráče s fanoušky, kteří útočníkovi dokonce na chvíli vytrhli hokejku z rukou. Sochorek po dlouhých prostojích dostal od sudího desetiminutový trest za nesportovní chování. Od tohoto konfliktu se však už celý zbytek zápasu dohrával v mimořádně napjaté atmosféře, zpestřené řadou menších i větších roztržek mezi fanoušky.

Vše vygradovalo po závěrečném hvizdu, po kterém vtrhla skupina vsetínských rádoby fanoušků na ledovou plochu. Tady se poté odehrálo několik potyček mezi fandy obou táborů. Do nich se nakonec zapletli i hokejisté domácího týmu, kteří si chtěli na ledě užít tradiční děkovačku se svými příznivci.

Trenéři obou týmů po zápase shodně konstatovali, že šarvátky po ukončení duelu byly naprosto zbytečné a degradovaly jinak parádní utkání. „Toho závěrečného incidentu je škoda. Byla to opravdu černá kaňka na jinak perfektním derby,“ prohodil po utkání trenér vítězných Bobrů Roman Sedlák.

Kouč Vsetína Viktor Hlobil se přidal s podobným hodnocením, avšak jako hlavní příčinu a začátek všeho viděl právě naskočení domácího útočníka Sochorka na mantinel před tábor fanoušků Vsetína.

„Myslím, že vůbec celé derby bylo dost přehecované a přemotivované. To, co předvedl třeba Dalibor Sochorek, který je jinak obrovsky zkušeným hráčem, se nesmí stávat. Pochopil bych, kdyby to udělal třeba vyjukaný osmnáctiletý mladíček, ale takto zkušenému harcovníkovi by se to nemělo stávat,“ byl přesvědčen vsetínský kouč Hlobil.

Nechutný závěr derby odsoudila naprostá většina fanoušků obou táborů. Na diskuzních fórech oficiálních stránek obou klubů se rozhořely líté debaty o celém incidentu a málokterý příspěvek se věnoval samotnému hokejovému utkání.

„Na derby jsem se moc těšil, lístky mi sehnal kamarád z Valašského Meziříčí, se kterým jsme společně chodili na hokej jak do Meziříčí tak do Vsetína. Ale nakonec z toho bylo zklamání z chování mnoha našich rádoby fandů. Je fakt, že Sochorek tomu moc nepomohl, ale bordel dělali fans od nás už předtím. Takže závěr je, že na příští zápas do Valmezu určitě nepojedu, protože s tím co se tam dělo, nechci mít nic společného. Zajímalo by mě, jak se asi musel cítit po zápase Jaškin či Pavelec. Asi dost trapně,“ shrnul trefně dění po utkání na klubovém fóru vsetínský fanda, vystupující pod přezdívkou Kaspi.

Předzvěstí budoucích problémů bylo přitom chování některých hokejových příznivců už před začátkem sobotního utkání. „Přibližně okolo půl páté odpoledne nám oznámil řidič z Valašského Meziříčí, že jej nedaleko stadionu obtěžovala asi třiceti fanoušků,“ sdělila policejní mluvčí Ludmila Brousilová.

Incident se však obešel bez vážnějších následků, neboť řidiči se podařilo od skupinky ujet. „Neutrpěl žádné zranění a ani jeho vůz fanoušci nijak nepoškodili,“ dodala Brousilová. Přímo na stadionu po skončení utkání už však policisté podle mluvčí nezasahovali.

V souvislosti s valašským derby preventivně posílila své hlídky také meziříčská městská policie. Podle jejího ředitele Jana Camfrly se příjezd většího počtu vsetínských příznivců očekával. Počítalo se také s dopravními komplikacemi v okolí stadionu. Šarvátkami uvnitř haly se však strážníci nezabývali.

„S domácím klubem máme dohodu, že vnitřek stadionu si vždy ohlídá najatá bezpečnostní agentura. My máme zase na starost dohlédnout na veřejný pořádek venku,“ prozradil Camfrla. Proto strážníci na ledovou plochu ani do haly vůbec nevstoupili. „Ze strany klubu ani takový požadavek nebyl vznesen,“ poznamenal Camfrla.

Mimo stadion se podle něj po skončení utkání žádné vážnější potyčky či přestupky neodehrávaly. „Nemám informace, že by byl někdo zraněn nebo že by došlo k poškození majetku,“ uvedl Camfrla.

Fanoušci, kteří si s pozápasových potyček odnesli nějaký ten šrám, zřejmě ani nevyhledali lékařskou pomoc. Mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan totiž potvrdil, že v souvislosti s hokejovým utkáním Valašské Meziříčí – Vsetín nebylo nahlášeno žádné zranění. „Žádný výjezd kvůli hokejovým fandům jsme neměli,“ řekl Olšan.