Terčem jejich zájmu se staly především herny a kasina. První přepadení měli maskovaní lupiči na svědomí již v srpnu loňského roku, poslední červencová loupež se jim stala osudnou.

Pět z nich je v současné době ve vazbě, šestý je stíhaný na svobodě.

„Vybírali si především herny a kasina, dvakrát vyloupili benzinovou čerpací stanici a v jednom případě peněžní ústav,“ shrnul kriminalista zlínské policie Jindřich Kučera.

Zajímavé je, že se lupiči navzájem znali. Nikdy však podle policistů neloupili pohromadě. „V tomto případě je nemůžeme stíhat jako organizovanou skupinu,“ vysvětlil Kučera.

Akce měli pečlivě naplánovány

Místa, která si zloději k přepadení vybírali, předem důkladně prověřili. „Zjistili si, kolik lidí se v podniku zdržuje, a kdy je nejvhodnější doba k přepadení. Nikdy nejednali bezmyšlenkovitě,“ objasnil Kučera.

Muži byli vyzbrojeni pepřovým sprejem, plynovou pistolí a v některých případech dokonce elektrickým paralyzérem.

Jeden z nich vždy namířil pistoli a vynutil si peníze. Zaměstnancům přikázali, aby si lehli na zem a ohrožovali je pepřovým sprejem.

Největší škodu způsobili v polovině června ve Frýdku– Místku. Z kasina vzali přes dvě stě tisíc korun. Kriminalisté po intenzivním pátrání zadrželi nejen mladíky, ale podařilo se jim zajistit i část ukradených peněz.


„Loupežná přepadení vykazovala společné znaky, ať už to bylo chování útočníků či používání plynové zbraně,“ upřesnil Kučera.
Celková škoda ze všech sedmnácti přepadení činí jeden milion tři sta tisíc korun.

Část lupu u nich kriminalisté našli při domovních prohlídkách.

Kromě finanční hotovosti 600 tisíc korun českých a šesti tisíc dolarů, zabavili policisté také domácí elektroniku, kterou si za tyto peníze lupiči pořídili.
„Zadržené finance poukážeme na účet státního zastupitelství. Soud pak rozhodne, zda se prostředky poškozeným vrátí, či propadnou státu,“ uvedl Kučera.

Škoda, kterou skupina gangsterů způsobila, však podle policistů nemusí být konečná.

„Jsme teprve na prvopočátku dalšího vyšetřování. Uvidíme, zda nezískáme další případy a důkazy k jiným případům, kterých se dopustili,“ řekl Kučera.
Dvěma lupičům z Ostravy a Nového Jičína ve věku devatenácti a dvaatřiceti let hrozí trest odnětí svobody až na deset let.

Další čtyři muži z Nového Jičína ve věku dvacet jedna až dvacet čtyři let si mohou pobýt za mřížemi o dva roky déle.