Novou pravomoc dala obecním strážníkům novela zákona o silniční dopravě. „Iniciátorem změny bylo hlavní město Praha, kde docházelo k šizení zákazníků," prozradil ředitel městské policie v Rožnově pod Radhoštěm Daniel Vašut.

Rožnovští strážníci podle jeho slov legislativní novinku nyní podrobně studují, aby ji mohli brzy využít v praxi. V minulosti už se totiž stalo, že někteří taxikáři jezdili, lidově řečeno, „na černo". „Budeme kontrolovat, zdali má každý taxikář vozidlo řádně označeno a v pořádku průkaz řidiče taxislužby, zda vydal pasažérovi patřičný doklad či zda je cena za jízdu taková, jaká má být," upozornil na některé nové pravomoci Daniel Vašut.

Strážníci mohou za některé přestupky taxikáře na místě pokutovat či přestupek postoupit správnímu orgánu. Tím je v tomto případě odbor dopravy rožnovské radnice. „S odborem budeme spolupracovat. Myslím, že tamní úředníci budou rádi. Nemají tolik možností dostat se do terénu na kontrolu," mínil šéf strážníků. Doplnil, že v zákonem stanovených případech mohou strážníci na místě zadržet provinilým řidičům průkaz taxislužby. Například v případě, že pozbyl platnosti.

Taxikáři samotní s kontrolami nemají problém.

„Nejsem proti. Protože u nás ve městě, kde já jezdím, je spousta černých taxikářů. Možná na ně konečně dojde," mínil provozovatel taxislužby v Rožnově pod Radhoštěm Petr Šimurda.

Podle jeho slov ale velké změny přesto neočekává. „Černí taxikáři jezdí bez označení. Policie k nim při kontrole přistupuje jako k běžnému autu," vysvětlil Petr Šimurda.

Častější kontroly by však podle Petra Šimurdy mohly dopadnout na běžné taxikáře, kteří nemají v pořádku doklady. „Vím, že i takoví jsou. Mně kontroly neobtěžují, já mám všechno v pořádku," poznamenal taxikář.

Kontroly začnou ve všech městech

S kontrolami řidičů taxislužby vyrukují brzy strážníci nejen v Rožnově, ale také v dalších valašských městech. „Naši strážníci o novele vědí a počítají s jejím využitím. Budou podle zákona postupovat," ubezpečila mluvčí městského úřadu ve Valašském Meziříčí Renata Votrubová.

Nových pravomocí určitě využijí také ve Vsetíně.

„Už v minulosti jsme poskytovali součinnost živnostenskému úřadu. Budeme v tom pokračovat," potvrdil ředitel vsetínských strážníků Nikolaj Martinák.

Podle jeho slov se závažné problémy například s taxikáři jezdícími bez patřičného oprávnění v posledních letech už neobjevují.

Historie ale pamatuje i smutné případy. V dubnu a květnu 1998 způsobili dva nezodpovědní taxikáři na Valašsku smrt šesti lidí.

Nejprve v Novém Hrozenkově havaroval jeden z nich do řeky. Zahynuli čtyři pasažéři. Jen o měsíc později při zběsilé jízdě vsetínskou Smetanovou ulicí srazil a zabil dva chodce další taxikář.

„Oba neměli v taxíku co dělat," poznamenal Nikolaj Martinák.

Žádný z řidičů v čase tragické nehody totiž neměl ještě 21 let. Tedy věk, který jako podmínku pro řízení vozů taxi stanovil zákon, jež začal platit 1. dubna 1998.