„V době od roku 2018 až do roku 2020 opakovaně dlouhodobě zle nakládala s nezletilým synem svého druha, nepřiměřeně jej fyzicky trestala, - týrala osobu, která byla v její péči a takový čin páchala po delší dobu,“ zaznělo mimo jiné ve čtvrtek z obžaloby.

Za zločin týrání svěřené osoby a zvlášť závažný zločin těžkého ublížení na zdraví ve stadiu pokusu ji hrozilo dvanáctileté vězení, nakonec si vyslechla rozsudek podmíněného odnětí svobody v trvání tří let s odkladem na pět let.

Obžalovaná se před soudem přiznala, udělala prohlášení o vině, které soud přijal. Proto se hlavní líčení „vešlo do jednoho dne“. „Je mi to líto“, uvedla mladá žena u soudu.

S rozhodnutím soudu byla spokojená jak obžalovaná, tak státní zástupkyně Renata Bártková, která zmiňovanou sazbu ve své závěrečné řeči navrhla.

„Senát se ztotožnil s mám návrhem,“ komentovala rozsudek.

Nemá sklony k agresivitě

Soud tak mimo jiné přihlédl k mladému věku obžalované a k tomu, že dívka nebyla v minulosti trestána, přiznala svou vinu a projevila patřičně svou lítost. Pomohly ji i posudky lékařů z oboru psychologie a psychiatrie. Jak vyplynulo z řízení, mladá žena podle znaleckého zkoumání nemá sklony k agresivitě.

„Nesledovala to jako cíl, byla přetížená a nespokojená. Tyto a další faktory vedly k tomu, že si je na chlapci takto vybíjela. Jde o nezralou osobnost, která nebyla zralá ani na to, aby se mohla starat o domácnost,“ zaznělo mimo jiné z posudků.

K mírnému verdiktu soudu vedlo i to, že obžalovaná byla „vhozena do vody“, kdy otec na ni přehodil výchovu svého dítěte.

Své sehrálo i to, že nyní vede řádný život a vychovává dvouletou dceru, kterou má s otcem chlapečka.

Případ týrání ani ne dvouletého chlapečka se odehrál na Kroměřížsku v letech 2018–2020. V době, kdy obžalovaná žila ve společné domácnosti s otcem dítěte.

Malý chlapeček měl v té době teprve rok a půl a bylo mu diagnostikována neurologická porucha ADHD. Bohužel, frustraci macechy si odnesl, a to velmi vážně.

Jeho fyzické týrání vyšlo najevo, když musel být s vážnými poraněními, podlitinami, šrámy na většině těla, převezen v akutním stavu do nemocnice, kde byl tři dny.